Hełmówka torfowcowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hełmówka torfowcowa
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

podziemniczkowate

Rodzaj

hełmówka

Gatunek

hełmówka torfowcowa

Nazwa systematyczna
Galerina sphagnorum (Pers.) Kühner
Encyclop. Mycol. 7: 179 (1935)

Hełmówka torfowcowa (Galerina sphagnorum (Pers.) Kühner) – gatunek grzybów należący do rodziny podziemniczkowatych (Hymenogastraceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Galerina, Hymenogastraceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1801 roku Christiaan Hendrik Persoon nadając mu nazwę Agaricus hypnorum ? sphagnorum. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1935 roku Robert Kühner[1].

Synonimy[2].:

  • Agaricus hypnorum ? sphagnorum Pers. 1801
  • Agaricus sphagnorum (Pers.) Lasch 1828
  • Conocybe sphagnorum (Pers.) Murril 1912
  • Derminus hypni var. sphagnorum (Pers.) J. Schröt. 1889
  • Galera hypnorum var. sphagnorum (Pers.) P. Kumm. 1871
  • Galera sphagnorum (Pers.) Sacc. 1887
  • Galerula sphagnorum (Pers.) Murrill 1917

Nazwę polską zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r.[3]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 1–2,5 cm, u młodych owocników stożkowaty, potem wypukły z garbkiem. Jest higrofaniczny; w stanie wilgotnym gładki, bladożółty do złotobrązowego, w stanie suchy blaknie i staje się dwubarwny. Brzeg u młodych owocników podwinięty z białawymi resztkami osłony, ale wkrótce zanikającymi[4].

Blaszki

Szeroko lub wąsko przyrośnięte, dość gęste, często z międzyblaszkami. Początkowo białawe do żółtawych, potem od zarodników stają się rdzawobrązowe. Nie zmieniają barwy po uszkodzeniu. U bardzo młodych owocników przysłonięte białą osłoną[4].

Trzon

Wysokość 5–7,5 cm, grubość 1–2 mm, walcowaty, w stanie suchym gładki lub z kilkoma drobnymi włókienkami, o barwie od białawej do żółtej. U podstawy filcowata, biała grzybnia[4].

Miąższ

Cienki, brązowawy; niezmieniający barwy po uszkodzeniu[4].

Cechy mikroskopowe

Wysyp zarodników rdzawobrązowy. Zarodniki 8–10,5 × 5–6 µm; migdałkowate, praktycznie gładkie, w KOH o barwie od żółtawej do brązowawej, amyloidalne. Podstawki 4–sterygmowe. Pleurocystyd brak. Cheilocystydy 35–50 × 7,5–10 µm, cylindryczne do baryłkowatych, z długą szyją i zaokrąglonym wierzchołkiem, gładkie cienkościenne, w KOH hialinowe. W komórkach skórki kapelusza obecne sprzążki[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Hełmówka torfowcowa w Europie jest szeroko rozprzestrzeniona. Podano także jej stanowiska w Ameryce Północnej i Japonii[5]. W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski podano wiele stanowisk[3]. Nowsze stanowiska podaje także internetowy atlas grzybów[6]. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status R – gatunek potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych[7]. Znajduje się na listach gatunków zagrożonych także w Austrii, Szwajcarii, Niemczech, Holandii[3].

Saprotrof. Siedlisko: torfowiska, bagna, młaki, bagna[4], podmokłe polany. Owocniki od maja do listopada[3].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

Jest kilka podobnych gatunków hełmówek występujących wśród mchów. Do ich identyfikacji niezbędne jest badanie cech mikroskopowych. Dla hełmówki torfowcowej charakterystyczne są blade, praktycznie gładkie zarodniki, brak pleurocystyd i baryłkowate cheilocystidy bez wybitnie nabrzmiałych końcówek[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2019-03-23] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2019-03-23] (ang.).
  3. a b c d Władysław Wojewoda, Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1
  4. a b c d e f g Mushroom Expert. Galerina sphagnorum. [dostęp 2019-03-23]. (ang.).
  5. Discover Life Maps [online] [dostęp 2019-03-23].
  6. Nowe stanowiska hełmówki torfowcowej w Polsce. [dostęp 2019-03-23].
  7. Zbigniew Mirek, Red list of plants and fungi in Poland = Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany. Polish Academy of Sciences, 2006, ISBN 83-89648-38-5.