Herb gminy Kłodzko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb gminy Kłodzko
Ilustracja
Typ herbu

gminny

Wprowadzony

23 października 1997

Herb gminy Kłodzko – symbol gminy Kłodzko, ustanowiony 23 października 1997.

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia na tarczy srebrnego lwa w koronie, w pozycji pionowej, z wyciągniętymi przednimi łapami skierowanego w prawo, umieszczonego na czerwonym tle; poniżej znajdują się zielone wzgórza, pomiędzy którymi wije się rzeka ginąca na horyzoncie, przecinając krajobraz na dwie części[1].

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

  • Srebrny lew z dwoma ogonami w koronie na czerwonym polu stanowi nawiązanie do historycznych tradycji ziemi kłodzkiej (która przez dużą część swojej historii należała do Królestwa Czeskiego) oraz podkreśla spójność i nierozerwalność gminy Kłodzko z miastem Kłodzkiem, stanowiącym siedzibę władz gminy i stolicę całego historycznego regionu.
  • Zielone wzgórza symbolizują rolniczy i turystyczny charakter gminy, odzwierciedlając jej pagórkowate i górzyste ukształtowanie terenu.
  • Niebieska rzeka symbolizuje Nysę Kłodzką, główną rzekę w gminie oraz jej rolę i znaczenie w życiu społeczności gminnej.

Prosta forma graficzna krajobrazu i zastosowanie jedynie dwóch barw zieleni i błękitu ma sugerować nieskażoną zieleń lasów i łąk oraz czystość rzek.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Postać lwa pojawia się w heraldyce od jej początków, symbolizując męstwo, odwagę i majestat. W historii miast śląskich, od XIV do XVIII wieku zależnych od Czech a później Austrii, lew występował najpierw na pieczęciach miejskich. Następnie postać ta została przeniesiona na tarcze herbowe, prawdopodobnie wzorem herbu Czech, gdzie srebrny lew z rozdwojonym ogonem występuje na czerwonym tle od czasów średniowiecza[2].

Lew w heraldyce ziemi kłodzkiej[edytuj | edytuj kod]

Lew z koroną na głowie został wprowadzony do godła pieczęci miast ziemi kłodzkiej w XIII w., najpierw w Kłodzku przez króla czeskiego Przemysława Ottokara II[3], a następnie pojawił się herbach innych miast regionu, podkreślając ich związek z Koroną Czeską: Bystrzycy Kłodzkiej[4] i Lądku-Zdroju, co miało miejsce w XIV w.[5]

Po reaktywowaniu samorządów w Polsce w 1990 r. wiele gmin przyjęło swoje własne herby. Prace nad ustanowieniem herbu podjęto również w gminie wiejskiej Kłodzko. Zostały one zakończone w 1997 r., gdy Rada Gminy Kłodzko II kadencji podjęła odnośną uchwałę w sprawie nadania tej jednostce samorządu terytorialnego herbu. Za jego przyjęciem opowiedziała się większość radnych. Przyjęcie takiego wizerunku herbowego argumentowano tym, że:

cechy herbu są odwzorowaniem charakteru gminy Kłodzko oraz powinny stanowić czynnik integrujący jej społeczeństwo i wzmacniający poczucie jego tożsamości.

Dane Urzędu Gminy Kłodzko[6]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Patrz: Uchwała Rady Gminy Kłodzko nr 230/97 z dnia 23 października 1997 r. w sprawie nadania herbu gminie wiejskiej Kłodzko.
  2. Majewscy Romana i Leszek, Legendy i opowieści Ziemi Kłodzkiej, Kłodzko 1998.
  3. Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Kłodzko 1998, s. 39.
  4. M. Ruchniewicz, S. Rosik, P. Wiszewski, Bystrzyca Kłodzka. Zarys rozwoju miasta na przestrzeni wieków, Wrocław-Bystrzyca Kłodzka 2007, s. 25.
  5. Rozprawa o herbie lądeckim. ladekzdroj.w.interia.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-27)]. [dostęp: 20.02.2010 r.]
  6. Dane uzyskane w Urzędzie Gminy Kłodzko.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Uchwała Rady Gminy Kłodzko nr 230/97 z dnia 23 października 1997 r. w sprawie nadania herbu gminie wiejskiej Kłodzko.