Herb Czech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Republiki Czeskiej
Herb wielki
Herb wielki
Wersje
Herb mały
Herb mały
Informacje
W oryginale Státní znak České republiky
Wprowadzono 1 stycznia 1993
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Herb Królestwa Czech z okresu monarchii austro-węgierskiej
Flaga prezydencka od 1993 roku

Czechy mają dwa herby państwowe: wielki i mały. Zwyczaj posiadania dwóch herbów wywodzi się z heraldycznej tradycji.

Mały Herb Czech ma w godle srebrnego (białego) wspiętego na tylnych łapach lwa z charakterystycznym podwójnym ogonem, w złotej koronie i o podobnie złotych pazurach. Godło umieszczone jest w czerwonym polu. Jest to tradycyjny herb Czech właściwych.

Wielki Herb Czech podzielony jest na cztery pola. W pierwszym i czwartym występuje srebrny dwuogoniasty lew w koronie – symbol Czech właściwych, w drugim niebieskim orzeł (właściwie orlica[1]) w srebrno-czerwoną szachownicę – Herb Moraw, a w trzecim na złotym tle czarny orzeł (orlica[1]) ze srebrnym półksiężycem – Herb Śląska.

W obecnej postaci wielki i mały herb zostały przyjęte ustawą Czeskiej Rady Narodowej z dnia 17 grudnia 1992 r. o symbolach państwowych Republiki Czeskiej[2].

Lew jako symbol Czech swą genezą sięga XIII wieku, kiedy pojawił się jako symbol dynastii Przemyślidów. Do tego czasu oficjalnym godłem państwa był orzeł. Ponieważ władcy średniowieczni usiłowali zanegować pozycję Przemyślidów, ci w szczególny sposób eksponowali swój herb i w rezultacie srebrny lew dynastii stopniowo przekształcił się w godło narodowe.

Po upadku komunizmu, Czesi wrócili ponownie do swojego dawnego godła. Odbyła się wówczas gorąca debata parlamentarna co do kształtu nowego godła. W szczególności dyskutowano atrybuty seksualne lwa, które zgodnie ze sztuką heraldyczną powinny być równie walecznie przedstawione jak i inne członki zwierza. Autorem obecnego herbu i sztandaru prezydenckiego jest Jiří Louda.

Herb na fladze prezydenckiej[edytuj | edytuj kod]

Oprócz flagi państwowej istnieje jeszcze flaga prezydencka, która zawiera herb i motto Pravda vítězí (Prawda zwycięża).

Przypisy

  1. 1,0 1,1 W heraldyce czeskiej orlica ma jedną głowę, natomiast orzeł ma dwie głowy – zobacz w: Heraldické minimum
  2. č. 3/1993 Sb.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]