Hipoteza podziału grupy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Hipoteza podziału grupy (ang. the group-splitting hypothesis of schizophrenia) – jedna z hipotez starających się wyjaśnić etiologię schizofrenii, korzystająca z założeń psychiatrii ewolucyjnej.

Psychiatria ewolucyjna to dziedzina psychiatrii opisująca zachowania człowieka z ewolucyjnego punktu widzenia[1]. Zwraca ona uwagę, że ośrodkowy układ nerwowy ukształtował się dzięki procesom doboru naturalnego, a rozwijane dzięki niemu zachowania podlegają prawom doboru, jak inne cechy, różniąc się wartością przystosowawczą[2]. Genetyczne podłoże schizofrenii nie ulega obecnie wątpliwości[3]. Jednakże cechy takie jak zaburzenia czy choroby psychiczne (do których zaliczana jest schizofrenia) nie wydają się korzystne, zmniejszają możliwości uzyskania sukcesu reprodukcyjnego[4]. Z jednej strony schizofrenia niesie za sobą niską pozycję w grupie społecznej i zmniejszenie szans na powielenie własnych genów, z drugiej zaś geny te stale utrzymują się w populacji, utrzymując częstość schizofrenii na około 1%, co określa się jako centralny paradoks schizofrenii[5]. Po raz pierwszy próbę ewolucyjnego wyjaśnienia tego zjawiska podjęli w 1964 Huxley, Mayr, Osmond i Hoffer[6].

Problem ten próbuje się rozwiązać, postulując, że cechy związane z pojawianiem się zaburzeń czy chorób psychicznych miały wartość adaptacyjną w przeszłości[4]. Pomimo braku źródeł historycznych pozwalających postawić rozpoznanie zgodnie z obowiązującymi współcześnie kryteriami DSM schizofrenię uznaje się za bardzo stare zjawisko. Pewne źródła nasuwają podejrzenie przypadków tej choroby już w starożytnej Mezopotamii[3]. Hipoteza podziału grupy upatruje jej początków jeszcze wcześniej[4]. Choroba ta musi liczyć przynajmniej 60 000 lat – czasu, w którym od reszty światowej populacji oddzielili się przodkowie dzisiejszych rdzennych mieszkańców Australii[3]. Większość cech gatunku ludzkiego, zarówno fizycznych jak i psychicznych, wytworzyła się w okresie pomiędzy 100 000 a 10 000 lat temu, kiedy bytował on w środowisku adaptacji ewolucyjnej. Człowiek prowadził wtedy zbieracko-łowiecki tryb życia, tworząc grupy liczące kilkadziesiąt osób. Ówczesne warunki życia znacząco różniły się od obecnych[4]. Liderem takiej grupy osobników, osobą o wyjątkowo dużych szansach powielenia własnego materiału genetycznego poprzez płodzenie licznych dzieci, zostawała z większym prawdopodobieństwem osoba o pewnych szczególnych cechach. Lider musiał mieć charyzmę, mógł też pełnić funkcję przywódcy religijnego. Osoba obdarzona charyzmą, o zachowaniu w pewnym stopniu „schizofrenicznym”, o pewnych cechach osobowości schizoidalnej, łatwiej zrywała więzi z dotychczasową grupą i dotychczasowym przywódcą, pociągając za sobą osoby, które tworzyły jej własną grupę[5].

Wynika z tego, że pewne mechanizmy, które normalnie pełnią swe adaptacyjne funkcje, mogą w pewnych warunkach wyzwolić się spod kontroli mechanizmów regulacyjnych organizmu. Ryzyko rozwoju schizofrenii zależy w rzeczywistości od współdziałania licznych genów. Pewne ich kombinacje mogą okazać się korzystne, a tylko niektóre, ekstremalne, prowadzić do rozwoju choroby. Mutatis mutandis można porównać do jednogenowego dziedziczenia anemii sierpowatokrwinkowej, w którym posiadanie jednego zmutowanego allela chroni przed zachorowaniem na malarię, ale już homozygota tego allelu wywołuje niedokrwistość. Analogicznie w przypadku wielogenowego dziedziczenia ryzyka rozwoju schizofrenii zbyt duża ilość pewnych genów może wpływać na rozwój choroby[7]. Tak więc nosiciele cech schizoidalnych, ludzie o osobowościach schizotypowych, paranoidalnych czy granicznych, zostawaliby liderami małych grup ludzkich, dzięki czemu doczekiwaliby się oni licznego potomstwa i rozprzestrzeniali w populacji geny, które – dopiero w pewnych układach – mogłyby przejawiać się w skrajnym natężeniu cech i rozwoju choroby[5].

Oprócz roli przywódcy grupy osoby o cechach schizoidalnych mogły również wchodzić w rolę szamana. Halucynacje czy też urojenia interpretowano by jako wyraz łączności ze światem nadprzyrodzonym, objawy negatywne zaś, takie jak wycofanie, wiązano by z częściowym przebywaniem w innym świecie. Osoba taka, łącznik pomiędzy grupą a światem duchowym, konsolidowałaby niewielką społeczność. W efekcie grupa taka byłaby faworyzowana przez dobór naturalny względem innych grup, nieposiadających własnego szamana. Szamanizm bywa nawet uznawany za niezbędny dla utrzymania spójności takiej grupy. Istnieje hipoteza upatrująca w omamach imperatywnych normy na pewnym etapie rozwoju języka[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Janusz Rybakowski: Psychiatria ewolucyjna. W: Janusz Rybakowski, Stanisław Pużyński, Jacek Wciórka: Psychiatria. T. 1: Podstawy psychiatrii. Wrocław: Elsevier, 2012. ISBN 978-83-7609-114-3.
  • Joseph Polimeni, Jeffrey P. Reiss: Evolution and Schizophrenia. W: Konstance V. Almann: Schizophrenia Research Trends. Nova Publishers, 2008.