Historia jednej znajomości (piosenka Czerwonych Gitar)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Historia jednej znajomości
Wykonawca utworu
Czerwone Gitary
Wydany

1966

Gatunek

pop

Długość

3:03

Twórca

Krzysztof Klenczon, Jerzy Kossela

Wydawnictwo

Pronit

Historia jednej znajomości – utwór muzyczny, epka zespołu Czerwone Gitary powstały w roku 1966, nagrany 15–16 marca w studiach radiowej Trójki[1]. Muzykę napisał Krzysztof Klenczon, a słowa – Jerzy Kossela[2].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Utwór został napisany w tonacji mollowej, przy użyciu trzech akordów. Inspiracją do muzyki i aranżacji utworu była piosenka Baby It’s You zespołu The Beatles z albumu Please Please Me; zgadza się typ instrumentacji, rozłożenie głosów, klimat, tempo, a nawet tematyka. Dodatkowo w piosence w kulminacyjnym momencie występuje wykonane przez Klenczona parlando. Towarzyszy mu gitarowe solo skomponowane przez Krzysztofa Klenczona[2].

Słowa[edytuj | edytuj kod]

Słowa napisał Jerzy Kossela w hotelu Dom Chłopa do muzyki napisanej kilka miesięcy wcześniej. Jedynymi słowami napisanymi przez Klenczona był zaśpiew sza la la la la la – podobnie jak w Baby It’s You Beatlesów[3]. Akcja tekstu piosenki toczy się w Sopocie, gdzie zespół przebywał latem z serią koncertów, grając głównie w pawilonie tanecznym Non Stop. Historia opowiedziana w utworze to klasyczny wakacyjny romans osób, które poznały się na wakacjach. Podmiot liryczny poznaje kobietę, z którą nawiązuje romans, kończący się wraz z wyjazdem. Autor słów zapewnia, że fraza ...z tyłu pies Głos Wybrzeża w pysku niósł została umieszczona tam tylko dlatego, że pasowała. Dodaje, że było to dziwne, że w piosence pies bierze do pyska gazetę będącą organem lokalnym partii[4]. Jednak Kossela przyznał się, że zdarzenie z psem istotnie miało miejsce dwa lata przed powstaniem piosenki[5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Piosenka uzyskała natychmiastową popularność i zagościła na stałe w repertuarze Czerwonych Gitar, jak i Krzysztofa Klenczona już po odejściu z Czerwonych Gitar, podczas koncertów w Polsce, podczas gdy Czerwone Gitary zaprzestały wykonywania piosenki po rozstaniu z Klenczonem. Piosenka została wykonana podczas festiwalu w Opolu w roku 1969. Uważana jest za jeden z utworów z tzw. tryptyku o nadmorskiej miłości, w skład którego wchodzą jeszcze Wakacje z blondynką Macieja Kossowskiego i Spacer dziką plażą Stana Borysa[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skaradziński 2017 ↓, s. 18.
  2. a b Skaradziński 2017 ↓, s. 15.
  3. Skaradziński 2017 ↓, s. 15–16.
  4. Skaradziński 2017 ↓, s. 16.
  5. Historia jednej znajomości. Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki. [dostęp 2023-11-26].
  6. Skaradziński 2017 ↓, s. 17.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Skaradziński Konrad Wojciechowski: Piosenka musi posiadać tekst i muzykę. 200 najważniejszych utworów polskiego rocka. Czerwonak: In Rock, 2017. ISBN 83-64373-54-4.