Hot Brown

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hot Brown
{{{alt grafiki}}}
Hot Brown po raz pierwszy podano w Brown Hotel w Louisville
Data i miejsce powstania

1926
Louisville, Kentucky, USA

Twórca Fred K. Schmidt
Odmiany

niektóre odmiany zawierają również szynkę, paprykę Pimiento i/lub pomidory

Składniki

indyk, bekon, sos Mornay

Kanapka Hot Brown (czasami znana jako Louisville Hot Brown lub Kentucky Hot Brown) – amerykański gorący sandwich oryginalnie wymyślony w 1926 roku w Brown Hotel w Louisville (Kentucky) w USA; jego autorem był Fred K. Schmidt. Jest to odmiana tradycyjnego Welsh rarebit, i była jedną z dwóch charakterystycznych kanapek stworzonych przez szefów kuchni w Brown Hotel, wkrótce po jego założeniu w 1923 roku. Potrawa została opracowana jako alternatywa dla późnych kolacji z szynką i jajkiem[1].

Składniki[edytuj | edytuj kod]

Hot Brown to tartinka z plastrami piersi indyka, szynki oraz bekonu, pokryta kremowym sosem Mornay, i pieczona lub smażona, aż chleb będzie chrupiący, a sos zacznie brązowieć[2]. Do sosu można dodać ser Cheddar lub amerykański ser topiony. Alternatywą dla dodatków są pomidory, grzyby w plastrach i, bardzo rzadko, brzoskwinie z puszki[1][3].

Niektóre Hot Brown zawierają również szynkę z indykiem oraz paprykę Pimiento lub pomidory na sosie[4], i czasami w podrabianych Hot Brown komercyjny sos Mornay zastępowany jest sosem serowym[5].

Kiedy Fred K. Schmidt stworzył Hot Brown, jego pieczony indyk w plasterkach był rzadkością, ponieważ indyk był zwykle zarezerwowany na świąteczne uczty. Oryginalny Hot Brown zawierał pokrojonego w plastry indyka na otwartej tarince z sosem Mornay, posypanego parmezanem, całość wykończona przez pieczenie w piekarniku aż do bąbelkowania. Następnie dodano do niego paski pimento i bekonu. Po debiucie szybko stał się wyborem 95% klientów restauracji Brown Hotel[1][3].

Danie jest lokalną specjalnością okolicy Louisville, i jest popularne w całym Kentucky. Przez długi czas było niedostępne w miejscu swojego powstania, ponieważ Brown Hotel był zamknięty w latach 1971–1985[1].

Odmiany[edytuj | edytuj kod]

"Cold Brown" zawiera pieczony drób (kurczak lub indyk), jajko na twardo, sałatę i pomidora na kromkach chleba żytniego, całość pokryta sosem tysiąca wysp. Jest już rzadko serwowany[1].

W Saint Louis w Missouri, podawany jest Prosperity Sandwich, podobne danie, powstałe w latach 20. XX wieku w hotelu Mayfair[6]. Jest nadal serwowany w okolicy i czasami nazywany jest „Hot Brown”[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e John E. Kleber: The Kentucky Encyclopedia. University Press of Kentucky, s. 443. (ang.).
  2. Marion Flexner: Out of Kentucky Kitchens. University Press of Kentucky, 1949, s. 32. (ang.).
  3. a b John E. Kleber: The Kentucky Encyclopedia. University Press of Kentucky, s. 404. (ang.).
  4. Don Prues, Jack Heffron: Writer's Guide to Places. Writer's Digest Books, 2003, s. 129. ISBN 1-58297-169-2. (ang.).
  5. Tiffany King: Kentucky Hot Brown Bake. Eat At Home Cooks, 2012-09-27. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-08-27)]. (ang.).
  6. Patricia Treacy: The Grand Hotels of St. Louis. Arcadia Publishing, 2005, s. 72. ISBN 978-0-7385-3974-4. [dostęp 2022-10-10]. (ang.).
  7. Prosperity sandwich is a longtime favorite in St. Louis. [w:] St. Louis Post-Dispatch [on-line]. 2011-08-03. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-04)]. (ang.).