Hotel Waldorf-Astoria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Waldorf-Astoria
Waldorf Astoria New York
Waldorf-AstoriaWaldorf Astoria New York
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejscowość Nowy Jork
Adres 301, Park Avenue
Typ budynku hotel
Styl architektoniczny Art déco
Architekt Schultze & Weaver
Wysokość do dachu 190,5 m m
Kondygnacje 47
Rozpoczęcie budowy 1929
Ukończenie budowy [1893] (Waldorf Hotel)
[1897] (Astoria Hotel)
1931 (Waldorf-Astoria Hotel)
Pierwszy właściciel William Waldorf Astor
Jan Jakub Astor IV
Kolejni właściciele Hilton Hotel Corporation
Obecny właściciel Anbang Insurance Group
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Waldorf-Astoria, The Waldorf-Astoria Hotel – najbardziej prestiżowy nowojorski hotel, położony na Manhattanie, należący do grupy hoteli Waldorf=Astoria w ramach sieci Hilton. Uznawany za nieoficjalny pałac Nowego Jorku jak i Ameryki.

Początkowo były to dwa hotele. Właścicielem pierwszego, 13-piętrowego, otwartego w 1893, był William Waldorf Astor. Drugi, 17-piętrowy, należał do jego kuzyna, Johna Jacoba Astora IV, i został otwarty w 1897. Następnie wybudowano przez Peacock Alley korytarz który połączył oba hotele w jeden - Waldorf-Astoria, i który stał się w owym czasie największym tego typu obiektem w świecie. W 1929 podjęto decyzję o wybudowaniu nowego hotelu. Na miejscu dotychczasowego hotelu Waldorf powstał Empire State Building, hotelu Astoria - obecny Waldorf-Astoria.

W 1949 został zakupiony przez Conrada Hiltona. W latach 1931-1953 był najwyższym hotelem w świecie. Obecną nazwą hotelu jest The Waldorf=Astoria Hotel (dywiz zastąpiono znakiem równości).

6 października 2014 Hilton Worldwide ogłosił sprzedaż hotelu chińskiej grupie ubezpieczeniowej - China Anbang Insurance Group z Pekinu za 1,95 mld USD.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Hotel posiada własny zlokalizowany bezpośrednio pod hotelem podziemny peron kolejowy, określany jako "Track 61", będący częścią Grand Central Terminal, którego użytkownikami byli m.in. Franklin D. Roosevelt, Adlai Stevenson, Douglas MacArthur.
  • Od lat 1890-tych hotel utrzymywał własną orkiestrę (The Waldorf-Astoria Orchestra), która miała w repertuarze ponad 300 utworów oraz brała udział w szeregu transmisjach radiowych.
  • W latach 1946-1952 pełnił funkcję tymczasowej siedziby Sekretariatu ONZ w Nowym Jorku. Stanowi też jego hotelowe zaplecze. Corocznie z okazji Zgromadzenia Ogólnego w salach hotelu uroczyste przyjęcie wydaje prezydent USA. W 2014 w hotelu było zakwaterowanych ponad 30 delegacji oficjalnych.

Znamienici goście[edytuj | edytuj kod]

Znamienici wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • William Alan Morrison: Waldorf Astoria, Arcadia Publishing Charleston South Carolina 2014, 128 s., ISBN 9781467121286

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. jeden z pokoi apartamentu w hotelu, został odtworzony w Bibliotece Prezydenta i Muzeum H. Hoovera (Herbert Hoover Presidential Library and Museum) w West Branch, Iowa.