IDempiere

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
iDempiere
Logo iDempiere
Logo programu
Ilustracja
Zrzut ekranu iDempiere
Autor community development
Pierwsze wydanie 31 października 2012
Aktualna wersja stabilna v6.2
Aktualna wersja testowa devel-6.2
Język programowania Java Platform, Enterprise Edition
Platforma sprzętowa Wieloplatformowy
System operacyjny Windows, Linux, Mac, System uniksopodobny
Rodzaj ERP, CRM, SCM
Licencja GPL wersja 2
Strona internetowa

iDempiere Business Suite, znany również jako OSGi do + ADempiere, jest otwartym oprogramowaniem typu system planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP), w którym można skutecznie nawigować poprzez komputery osobiste, tablety i smartfony, posiada także funkcjonalności zarządzania relacjami z klientami (CRM) oraz zarządzania łańcuchem dostaw (SCM). Jest to w przeciwieństwie do większości licencjonowanych (zastrzeżonych) oprogramowanie otwarte ERP, a bieżące rozwiązania są wdrażane i uaktualniane poprzez globalną społeczność programistów, integratorów oraz użytkowników.

Cechy[edytuj | edytuj kod]

Architektura platformy iDempiere, umożliwia łatwe rozszerzanie swoich funkcjonalności, zachowując przy tym prostotę i elastyczność obsługi, iDempiere może być swobodnie wykorzystywany i wspiera[1]:

  • Wiele ról
  • Wiele organizacji (oddziałów, zakładów itp.)
  • Wiele języków (29 lokalizacji; możliwy mieszany dostęp w jednej instancji)
  • Wiele walut
  • Kilka schematów rachunkowości
  • Wielu użytkowników

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1999 r. Jörg Janke tworzy Compiere pierwszego protoplastę iDempiere. Jorg wcześniej pracował w Oracle w Niemczech i USA[2].

W 2006 r. rozpoczynają się prace nad ADempiere, nową ścieżką rozwoju otwartej wersji Compiere.

W latach 2008–2010 w społeczności ADempiere niektórzy użytkownicy zaczynają projekt modułowego systemu ERP, z implementacjami OSGi, takimi jak Apache Felix[3] i Euquinox[4].

W 2010 r. uruchomiono Adempiere 3.6.0 LTS[5] i Branch GlobalQSS Adempiere361.

Numer wersji Data wydania[6] Uwagi
1.0.a Halloween Edition 31 października 2012 r.[7]
  • Pierwsza oficjalna wersja
  • Wersja Alfa
1.0b Devina 24 kwietnia 2013 r.[8] Wersja Beta
1.0c Devina LTS 27 czerwca 2013 r.[8]
2.0 31 października 2013 r.[9]
2.1 31 października 2014 r.[10]
3.1 Maitreyi 31 października 2015 r.[11]
4.1 31 października 2016 r.[12]
5.1 31 października 2017 r.[13]
6.1 31 października 2018 r.[14]
6.2 4 stycznia 2019 r.
  • Wersja konserwowana codziennie
  • Wersja stabilna
  • 413ściągnięć na tydzień[15]

W 2011, z powodu różnic w dawnym ADempiere, część społeczności programistów[16] postanowiła wykorzystać nową nazwę iDempiere dla ścieżki rozwoju zgodnej z nową architekturą OSGi. Odtąd iDempiere można traktować jako następny kolejny etap po ADempiere lub jako oddzielną ścieżkę dla ADempiere Branch GlobalQSS Adempiere361[17]. Duża część aktywnej społeczności deweloperów ADempiere skupiła się wówczas nad rozwojem iDempiere[18].

Dużą różnicą pomiędzy iDempiere 1.0 i ADempiere była aktualizacja technologii programowania w ramach nowego szkieletu aplikacji OSGi, który umożliwia iDempiere stosować tzw. wtyczki[19], tak więc wiele wyjątkowych funkcjonalności wykonanych dla ADempiere zostało zaktualizowane wkrótce jako wtyczki dla iDempiere[20], również JBoss został zastąpiony przez Apache Tomcat w celu poprawy wydajności i mniejszego zużycia pamięci. Dalsze aktualizacje to nowy system automatycznej rozbudowy oparty na Buckminster, oraz istotna aktualizacja platformy ZK framework (ZK3.6 do ZK6), które pozwoliły na przeprojektowanie graficznego interfejsu użytkownika.

W 2015, w wersji 3.1 kontener aplikacji internetowych Apache Tomcat został zastąpiony przez Jetty[21].

W 2017, w wersji 5.1 platforma programistyczna ZK została zaktualizowana do wersji 8.0.2.2 i zastosowanie bazy danych Oracle pomyślnie przetestowano dla Oracle 12С[22].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

„Zwycięzca w InfoWorld's Bossie Award za najlepszą aplikacji open source”, przyznawane w 2015 roku[23] i 2016 roku[24].

Na SourceForge – „Wybór społeczności” projekt miesiąca w lipcu 2016 roku[25] oraz w lutym 2018 roku[26].

Компьютерное Обозрение (rosyjska strona) – najlepszy wśród „darmowych” systemów ERP podstawowego, średniego i wyższego poziomu, 5 listopada 2015 roku[27].

PCQuest – „7 otwartych platform ERP dla twojej firmy”, polecane 20 maja 2016 roku[28].

Capterra – blog dot. technologii logistycznych – „Osiem najlepszych propozycji darmowego, otwartego oprogramowania ERP”[29], 26 lipca 2017.

Platforma[edytuj | edytuj kod]

iDempiere składa się z serwera Java (na podstawie kontenera Jetty) z ZK 8.0/8.5 dla graficznego środowiska użytkownika przeglądarek internetowych. Wykorzystuje technologię OSGi, umożliwiającą stosowanie standaryzowanych modułów od różnych producentów. Posiada wbudowane wsparcie dla wykorzystania baz danych Oracle 11g/12C i PostgreSQL 9/10. Jest również wyposażony w klienta Swing wersji desktop[30].

IDempiere standardowo działa, jako klient sieci web w przeglądarkach Firefox, Chrome, Opera i Internet Explorer, które pozwalają użytkownikom na szybkie i łatwe otwieranie odpowiednich rekordów powiązanych z definiowanymi elementami ekranu.

Technologia[edytuj | edytuj kod]

Słownik aplikacje i ustawienia[edytuj | edytuj kod]

Słownik aplikacji iDempiere

Jest to cecha iDempiere, stanowiąca rozszerzenie koncepcji słownika danych (ang. data dictionary) w „Aktywny słownik danych”, który pozwala na zarządzanie encjami, zasadami walidacji, oknami, tabelkami, formatami i innymi ustawieniami aplikacji bez ręcznego wprowadzania od nowa oraz kompilacji kolejnych sekwencji kodu Java. Tak więc iDempiere można traktować nie tylko jako aplikację ERP, ale także jako podstawę do rozbudowania baz danych aplikacji.

Wtyczki[edytuj | edytuj kod]

Druga cecha iDempiere to obsługa wtyczek do zmiany lub rozbudowy wybranych funkcjonalności ERP, CRM i SCM[31]. Zgodnie z technologią OSGi indywidualne pakiety kodu (wtyczki) można dołączać dynamicznie, a iDempiere-Wiki pozwala użytkownikom oceniać znane wtyczki, które oferowane są wraz z opisem i ocenami na otwartym rynku plug-inów[32].

Procesy robocze[edytuj | edytuj kod]

iDempiere posiada mechanizm zarządzania procesami opierający się na standardach WfMC (ang. Workflow Management Coalition), do konfiguracji i kontroli procesów przepływu dokumentów oraz wymagań BPM.

Raporty[edytuj | edytuj kod]

iDempiere ma proste, konfigurowalne i potężne narzędzie do raportowania (z Katalogową Aplikacją) pozwalającą przekrojowe analizy danych i eksport wyników w różnych formatach (PDF, HTML, Excel itp.), posiada również możliwość integracji z JasperReports dla opracowywania bardziej złożonych raportów[33].

Wskaźniki efektywności iDempiere

Wskaźniki efektywności[edytuj | edytuj kod]

Wykresy wydajności są kalkulowane i dopasowywane do okienek, łącznie z przeliczaniem jednostek poprzez Aplikację Katalogową. Pozwalają one na bieżąco obrazować osiągane wskaźniki biznesowe oraz realizację celów.

Z wykresów można też uzyskać dostęp do danych, które są podstawą ich generowania (po kliknięciu, otwierane są i automatycznie filtrowane odpowiednie okna danych).

Administrator[edytuj | edytuj kod]

Dostęp do platformy opiera się na podziale wg ról i użytkowników. Jest również możliwe śledzenie „ścieżek zmian” w poszczególnych polach, w ten sposób, można przeprowadzić prawidłowo każdy proces audytu.

Procesy biznesowe[edytuj | edytuj kod]

Procesy biznesowe zawarte w jądrze:

Operacje[edytuj | edytuj kod]

  • Proces: od oferty do sprzedaży – kosztorysy, wewnętrzne zlecenia sprzedaży, faktury, wysyłka, pulpity sprzedaży dla przedstawicieli i raportowanie sprzedaży.
  • Proces: od zapotrzebowania do zakupu – zapotrzebowania, wewnętrzne zlecenia zamówień, faktury, odbiór materiału i sprawozdania zakupu.
  • Zarządzanie łańcuchami dostaw[30] – zapasy, planowanie produkcji i wiele lokalizacji magazynowych.
  • CRM-systemy[30] – reguły partnerów biznesowych, zarządzanie kontaktami, zarządzania kampaniami, zarządzania sprzedażą, etapy sprzedaży, kampanie marketingowe i wnioski.
  • Zarządzanie projektami – fazy projektu i zadania, zarządzanie materiałami i raportowanie wydatków.

Finanse[edytuj | edytuj kod]

  • Rachunkowość finansowa – rachunkowość zarządcza, zarządzanie rachunkami bankowymi i uzgadnianie sald, zarządzanie płatnościami i sprawozdawczość finansowa.
  • Zarządzanie aktywami – śledzenie aktywów, aktywa w dostawie, aktywa u klienta, amortyzacja.

Wtyczki[edytuj | edytuj kod]

Niektóre rodzaje dodatków, dotyczące procesów biznesowych to m.in.[32] interaktywny pulpit BI[34][35], specyficzne wymagania branżowe (jak utrzymanie środków trwałych[36], zarządzanie produkcją i pulpit kanban), lokalizacje, i inne integracje programowe (jak Asterix[37], terminal POS (ang. point of sale) Openbravo, mapy Google).

Społeczność[edytuj | edytuj kod]

iDempiere to projekt bardzo aktywnie rozwijany[38][39], wspiera go ogólnoświatowa społeczność osób zorganizowana w formie zdecentralizowanego bazaru. Nie zarządza tym projektem żadna osoba lub firma, ani żadną z jego części, podobnie jak stronami internetowymi Wiki, serwerami na których rozbudowuje się i testuje aplikację, trackerami błędów, forami dyskusyjnymi itp. Wspólnota obejmuje użytkowników, programistów i merytorycznych specjalistów.

Istnieją aktywne społeczności lokalne w Japonii, Chinach, USA, Niemczech, Indonezji, Brazylii, Malezji, Kolumbii, Indiach, Rosji i innych krajach[40]. Społeczność osób pracujących z oprogramowaniem, wykorzystuje różne narzędzia do komunikacji na całym świecie, takie jak wielojęzyczny projekt Wiki[41], Google forum[42] oraz kanał IRC[43]. Szersza wymiana informacji ma miejsce również na wystąpieniach w czasie konferencji poświęconych otwartemu oprogramowaniu, takich jak OpenRheinRuhr[44] i okazjonalnie organizowanych na wielu uniwersytetach.

Światowe konferencje[edytuj | edytuj kod]

  • 2013 Maj 16/17 – Krefeld, Niemcy. Odwiedzona przez około 30 najważniejszych twórców z 4 kontynentów[45].
  • 2014 Marzec 7 – Bonn, Niemcy. (nieoficjalna niemiecka konferencja iDempiere)[46].
  • 2015 Września 3/4 – Krefeld, Niemcy. Odwiedzona przez około 38 najważniejszych twórców z 5 kontynentów[47][48].

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

Zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) używane w iDempiere to Eclipse 4.7.1 a (Oxygen) z Buckminster[49][50], MercurialEclipse (opcjonalnie), Equinox (OSGi dla R6)[51] i Apache Felix Web Console.

IDempiere wykorzystuje Jira dla śledzenia rozwiązywanych problemów i bieżącej współpracy[52] W ten sposób udaje się elastycznie zintegrować wkład całej społeczność. Wszystko podlega powszechnemu recenzowaniu, zanim zostanie wprowadzone do rdzenia. Każdy wkład pracy jest rejestrowany i archiwizowany w oficjalnym repozytorium projektu iDempiere[53].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Literatura uzupełniająca[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Harvey, Cynthia (22 sierpnia 2016 r.), „Open Source Software for Business: 12 Leading Apps”, slajd 8.
  2. Jörg Gedanken [online], Jörg Gedanken [dostęp 2018-10-17] (ang.).
  3. ADempiere/OSGi Integration – ADempiere [online], www.adempiere.com [dostęp 2018-10-17] (ang.).
  4. Equinox Integration – ADempiere [online], www.adempiere.com [dostęp 2014-03-09] (ang.).
  5. Adempiere 3.6.0-LTS Laura Edition [online], sourceforge.net [dostęp 2017-09-17] (ang.).
  6. iDempiere Business Suite Downloads [online] [dostęp 2014-03-09] (ang.).
  7. iDempiere release 1.0.a Halloween Edition [online] [dostęp 2014-02-08] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-21] (ang.).
  8. a b Category: New Features v1.0 [online], wiki.idempiere.org [dostęp 2018-02-02] (ang.).
  9. Category: New Features v2.0 [online] [dostęp 2014-02-08] (ang.).
  10. Category: New Features v2.1 [online] [dostęp 2014-10-31] (ang.).
  11. Announcing release 3.1 Maitreyi [online] [dostęp 2015-11-07] (ang.).
  12. Release 4.1 [online] [dostęp 2017-05-29] (ang.).
  13. Release 5.1 [online] [dostęp 2018-10-18] (ang.).
  14. Release 6.1 [online] [dostęp 2018-11-10] (ang.).
  15. iDempiere = OSGi + ADempiere binary files [online] [dostęp 2018-11-10] (ang.).
  16. Adempiere Contributors [online], www.openhub.net [dostęp 2017-05-29] (ang.).
  17. Branch_GlobalQSS_361 [online], www.adempiere.com [dostęp 2017-05-29] (ang.).
  18. Compare ADempiere vs. iDempiere Part 2, „iDempiere Training Open Source ERP Chuck Boecking”, 2 lutego 2014 [dostęp 2018-10-18] (ang.).
  19. n, First look at IDempiere | Walking Tree Technologies [online], walkingtree.tech [dostęp 2018-10-18] (ang.).
  20. From Flames To Fork, Comes Freedom • View forum – iDempiere [online], red1.org [dostęp 2018-10-18] [zarchiwizowane z adresu 2018-10-19] (ang.).
  21. Platform Upgrade for r3 [online] [dostęp 2014-04-08] (ang.).
  22. Category:New Features v5.1 [online], wiki.idempiere.org [dostęp 2017-12-16] (ang.).
  23. Bossie Award 2015 [online], www.infoworld.com [dostęp 2015-09-16] (ang.).
  24. Bossie Award 2016 [online], www.infoworld.com [dostęp 2016-09-24] (ang.).
  25. July 2016, “Community Choice” Project of the Month – iDempiere [online], www.SourceForge.net [dostęp 2017-09-24] (ang.).
  26. February 2018, “Community Choice” Project of the Month – iDempiere [online], www.SourceForge.net [dostęp 2018-02-02] (ang.).
  27. Alexander Chernikov, Лучшие «free» ERP-системы начального, среднего и высшего уровня (The best „free” ERP-systems of primary, secondary and higher levels), „«Компьютерного обозрения»”, ko.com.ua, 5 listopada 2015 [dostęp 2017-12-17] (ros.).
  28. Sonam Yadav, 7 Open Source ERP Software For Your Business, „PCQuest” [dostęp 2018-01-26] (ang.).
  29. The Top 8 Free, Open Source ERP Software, „Capterra Logistics Technology Blog”, capterra.com, 2017 [dostęp 2017-09-24] (ang.).
  30. a b c 10 Best open source software in 2017 [online], www.tgdaily.com, 2017 [dostęp 2017-12-17] (ang.).
  31. Gerald O’Sullivan, iDempiere and OSGi: a modular Java architecture [online], surfacedetail.blogspot.com [dostęp 2017-12-29] (ang.).
  32. a b Category:AvailablePlugins [online] [dostęp 2014-03-13] (ang.).
  33. JasperReports redesign [online] [dostęp 2014-03-13] (ang.).
  34. Excel Dashboard Integration [online], red1.org [dostęp 2017-12-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-30] (ang.).
  35. HIEP QUY LE, ID-plugin Small BI [online], bitbucket.org [dostęp 2017-12-29] (ang.).
  36. A GUIDE ON HOW TO INSTALL, IMPLEMENT, INNOVATE Maintenance Prevention [online], 2013 [dostęp 2018-04-30] (ang.).
  37. de.evenos-consulting.asterisk [online], bitbucket.org [dostęp 2018-04-30] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-30].
  38. Project Summary [online] [dostęp 2017-12-15] (ang.).
  39. About Project Activity Icons [online] [dostęp 2017-12-15] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-20] (ang.).
  40. Download statistics sorted by countries [online] [dostęp 2014-03-12] (ang.).
  41. iDempiere Wiki [online] [dostęp 2014-03-12] (ang.).
  42. Resultados de la búsqueda en grupos de idempiere [online] [dostęp 2015-08-16].
  43. IDempiere/Full Meeting Minutes [online] [dostęp 2014-03-10] (ang.).
  44. speech 2013 [online] [dostęp 2014-03-16] (ang.).
  45. IDempiere World Conference 2013 [online], wiki iDempiere [dostęp 2015-08-16] (ang.).
  46. iDempierean Conference this March in Bonn [online], facebook.com/iDempiere [dostęp 2015-08-16] (ang.).
  47. IDempiere World Conference 2015 [online], wiki iDempiere [dostęp 2017-12-16] (ang.).
  48. Bx Service GmbH, iDempiere World Conference 2015 [online], youtube.com [dostęp 2018-01-26] (ang.).
  49. Build the iDempiere Project using Eclipse with buckminster [online] [dostęp 2017-09-17] (ang.).
  50. iDempiere and Buckminster: building a web-based OSGi application [online], 27 lipca 2017 [dostęp 2017-09-24] (ang.).
  51. NF5.1 Platform Upgrade [online] [dostęp 2016-08-03] (ang.).
  52. System Dashboard [online], www.atlassian.net [dostęp 2017-12-16].
  53. iDempiere Overview [online], bitbucket.org [dostęp 2017-12-16] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-16] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]