Janusz Weiss

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Janusz Weiss
Janusz Weiss
Data i miejsce urodzenia 31 maja 1948
Warszawa
Zawód dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikicytaty Janusz Weiss w Wikicytatach
Ewa Czerniawska, Janusz Weiss i Krzysztof Pietraszkiewicz podczas wykładu Uniwersytetu Otwartego UW (2013)

Janusz Alfred Weiss (ur. 31 maja 1948 w Warszawie) – dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, w latach 19902013 związany z Radiem Zet. Od września 2013 pracuje w Radiowej Jedynce.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem Liceum im. Gottwalda w Warszawie[1]. Studiował chemię na Politechnice Warszawskiej; usunięty ze studiów w 1968 roku. W następnym roku rozpoczął edukację w trzyletniej pomaturalnej Szkole Programowania Maszyn Matematycznych. W kolejnym roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, których nie ukończył[2].

Karierę sceniczną rozpoczął od kabaretu, w którym występował razem z Magdą Umer, Andrzejem Woyciechowskim i Krzysztofem Knittlem. Razem z Jackiem Kleyffem i Michałem Tarkowskim występował na początku lat 70. w Salonie Niezależnych. W drugiej połowie lat 70. występował jako konferansjer sceniczny m.in. Ireny Jarockiej i Anny Jantar, a w TVP prowadził program rozrywkowy Telewizyjny Ekran Młodych. W latach 80. prowadził kino objazdowe. Zagrał rolę Pawła w filmie Janusza Kijowskiego Kung-fu, dramacie psychologicznym, przedstawiającym grupę młodych ludzi, odnawiających łączące ich podczas studiów przyjacielskie więzy dla solidarnego przeciwdziałania niesprawiedliwościom życia społecznego, które spowodowały odsunięcie od pracy i bojkot przez prowincjonalne środowisko jednego z nich.

W 1990 roku razem z Andrzejem Woyciechowskim współtworzył Radio Zet, werbując do pracy nowe pokolenie dziennikarzy m.in. Wojciecha Jagielskiego, Marzenę Chełminiak, Szymona Majewskiego oraz wielu innych. Był gospodarzem audycji Dzwonię do Pani, Pana w bardzo nietypowej sprawie (1990-2011), Wszystkie pytania świata. 28 czerwca 2013 roku został po 23 latach pracy zwolniony z Radia Zet[3].

W TVP prowadził także teleturnieje Miliard w rozumie, Złoty interes oraz 3 na 6. Odsunięty został z pracy w TVP po wystąpieniu w reklamie telewizyjnej. Pełnił też rolę Ojca Fouras w polskiej edycji Fort Boyard. Prowadził program Niesamowite Historie w TV Puls.

29 lutego 1992 roku poprowadził w Sali Kongresowej w Warszawie Galę Piosenki Popularnej i Chodnikowej. W 2000 wydał w Londynie książkę Jeden może, drugi nie.

W 2010 za swoją audycję Dzwonię do Pani, Pana w bardzo nietypowej sprawie otrzymał nagrodę w plebiscycie MediaTory – Studenckie Nagrody Dziennikarskie w kategorii ReformaTOR, przyznawaną dziennikarzom, którzy zmieniają rzeczywistość z dobrym skutkiem.

Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011)[4].

W 2013 był komentatorem w programie TVN24Szkło kontaktowe.

23 września 2013 rozpoczął pracę w Radiowej Jedynce[5]. Od poniedziałku do piątku jest gospodarzem audycji o charakterze interwencyjnym Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać, w soboty prowadzi program Rewizja osobista, a w niedziele audycję Ene due like fake... o książkach naszego dzieciństwa. Latem 2014 roku prowadził audycję Weiss na wakacjach (która w tym okresie zastąpiła audycję Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać) gdzie rozmawiał ze znanym osobistościami.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]