Jezioro Jezuickie Małe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Jezuickie Małe
Ilustracja
Widok z północy
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowości nadbrzeżne

Jasiniec, Lipniki

Region

Kotlina Toruńska

Wysokość lustra

66 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

17,5 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


0,4 km
0,5 km

Położenie na mapie gminy Białe Błota
Mapa konturowa gminy Białe Błota, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Jezuickie Małe”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Jezuickie Małe”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Jezuickie Małe”
Położenie na mapie powiatu bydgoskiego
Mapa konturowa powiatu bydgoskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Jezuickie Małe”
Ziemia53°05′39″N 17°54′12″E/53,094167 17,903333

Jezioro Jezuickie Małejezioro w Polsce, położone w środkowej części województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie bydgoskim, w gminie Białe Błota.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Jezioro znajduje się ok. 2,5 km na zachód od miejscowości Białe Błota i 5 km na południowy zachód od granic miasta Bydgoszczy. Położone jest między drogą krajową nr 5, a linią kolejową nr 356. Na północny wschód od jeziora znajduje się droga krajowa nr 10.

Charakterystyka fizycznogeograficzna[edytuj | edytuj kod]

Pod względem fizycznogeograficznym, jezioro znajduje się w mikroregionie Równina Rynarzewska[1], w mezoregionie Kotlina Toruńska, który jest fragmentem makroregionu Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka. Niecka jeziora Jezuickiego Małego powstała na terenie wysokiej terasy pradolinnej, o wysokości bezwzględnej 66 m n.p.m., zaliczanej do poziomów erozyjno-akumulacyjnych.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jezioro w rzucie zbliżone jest do koła. Należy do małych i płytkich akwenów. Wzdłuż brzegów posiada dobrze rozwiniętą strefę szuwarową, a w szczególności od strony wschodniej. Powierzchnia jeziora ulega niewielkim zmianom w związku z zarastaniem i obniżeniem się poziomu wód gruntowych. Dostęp do akwenu dogodny jest jedynie od północy od osady Jasiniec, gdzie istnieje przystanek kolejowy Jasiniec Białebłota na nieczynnej linii kolejowej nr 356 BydgoszczWągrowiec. Na północnym krańcu jeziora istnieje niewielka trawiasta plaża oraz drewniany pomost.

W przyjeziornych szuwarach Jeziora Jezuickiego Małego notowano siedliska ptaków chronionych m.in.: perkoza, bąka, krogulca, myszołowa, pustułki, kobuza, derkacza, żurawia, puszczyka, zimorodka, dudka, dzięcioła czarnego[2].

Rybactwo[edytuj | edytuj kod]

Jezioro jest użytkowane rybacko przez Polski Związek Wędkarski oddział Bydgoszcz[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Środowisko przyrodnicze Bydgoszczy. Praca zbiorowa pod red. Józefa Banaszaka, Wydawnictwo Tanan. Bydgoszcz 1996.
  2. Zmiana Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania gminy Białe Błota. Urząd Gminy w Białych Błotach. maj 2010
  3. http://www.pzw.org.pl/16/wiadomosci/archiwum/2576/61/wykaz_wod dostęp 1-10-2014

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Aktualizacja programu ochrony środowiska dla gminy Białe Błota na lata 2008-2011 z perspektywą na lata 2012-2015
  • Zmiana Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania gminy Białe Błota. Urząd Gminy w Białych Błotach. maj 2010