Jezioro Kruteckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Kruteckie
Kruteczek
Ilustracja
Widok od Kruteczka w lutym
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Kruteczek

Wysokość lustra

60 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

71 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


2,2 km
0,5 km

Głębokość
• maksymalna


2 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Miała

Rzeki wypływające

Miała

Położenie na mapie gminy Lubasz
Mapa konturowa gminy Lubasz, blisko lewej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kruteckie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kruteckie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kruteckie”
Położenie na mapie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego
Mapa konturowa powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kruteckie”
Ziemia52°49′32,0″N 16°23′54,0″E/52,825556 16,398333

Jezioro Kruteckie (także: Kruteczek) – jezioro położone w województwie wielkopolskim, w gminie Lubasz, na terenie Puszczy Noteckiej na wysokości 60 m n.p.m.[1] Do brzegów akwenu przylega wieś Kruteczek.

Dane morfometryczne[edytuj | edytuj kod]

Jezioro ma kształt wydłużony w kierunku południowo-wschodnim. Akwen o wysokiej zawartości wapnia, o dużym wpływie zlewni, niestratyfikowany[2]. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi 71 lub 93 ha. Wymiary to 2,2 x 0,5 km. Maksymalna głębokość – 2 m. Przez akwen przepływa Miała. W południowej części jeziora istnieje wyspa o powierzchni 0,5 ha (w tym miejscu woda jest przejrzysta i ma tylko około 50 cm głębokości)[1][3].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Brzegi akwenu są prawie zupełnie zarośnięte trzciną, pałką, turzycami oraz sitowiem. W wodzie dominuje osoka aloesowata, wywłócznik kłosowy i rogatek sztywny. Występuje także grążel żółty. Latem obficie zakwitają zielenice[3]. Roślinność wynurzona zajmuje około 10 ha. Nad brzegami akwenu utworzono użytek ekologiczny Torfowiska nad Jeziorem Kruteckim. Rosną tu rzadkie rośliny, m.in. knieć błotna, rdestnica pływająca, turzyca zaostrzona, żurawina błotna i widłak jałowcowaty[4].

Z ryb występują płocie, leszcze, karaś pospolity, liny, węgorz europejski, rzadziej karp i sandacz pospolity. Dużo jest natomiast szczupaków i okoni[3].

Jezioro otaczają podmokłe łąki, pastwiska i lasy. Nad brzegami utworzono dwa kompleksy działek letniskowych, ale większość brzegów jest wolna od tego rodzaju zabudowy[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Paweł Anders, Władysław Kusiak, Puszcza Notecka, Oficyna Wydawnicza G&P, Poznań, 2011, s.17, ISBN 978-83-7272-242-3
  2. WIOS Poznań
  3. a b c Wędkarz.pl
  4. a b Gmina Lubasz