Kłopot (województwo lubuskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kłopot
Kłopot
Państwo  Polska
Województwo lubuskie
Powiat słubicki
Gmina Cybinka
Liczba ludności (2007) 179[1]
Strefa numeracyjna (+48) 68
Kod pocztowy 69-108 Cybinka
Tablice rejestracyjne FSL
SIMC 0908685
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
Kłopot
Kłopot
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kłopot
Kłopot
Ziemia 52°07′56″N 14°42′10″E/52,132222 14,702778

Kłopot ("Bociania Wioska", "Bocianowo", dawna niem. nazwa Kloppitz) – wieś w Polsce w województwie lubuskim, w powiecie słubickim, w gminie Cybinka.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie zielonogórskim.

Miejscowość położona jest na drodze lokalnej Cybinka-Rąpice.

Kłopot, nazywany "Bocianią Wioską" lub "Bocianowem", leży na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego nad rzeką Odrą. Swoje dodatkowe nazwy zawdzięcza licznej obecności bociana białego, który jest we wsi jedną z atrakcji turystycznych. W Kłopocie znajduje się także Muzeum Bociana Białego, w którym można dowiedzieć się więcej o "Kłopocie w Bocianim życiu". Po niemieckiej stronie Odry znajduje się miasto Eisenhüttenstadt. Do roku 1961 najbliżej Odry znajdowało się miasto Fürstenberg (obecnie część Eisenhüttenstadt), z którym przed 1945 rokiem Kłopot (Kloppitz) miał połączenie poprzez most, wysadzony 4 lutego 1945 roku przez sapera Justus Jürgensen, z jednostki Pionierbauersatz- und Ausbildungsbattaillons Crossen/Oder, i nieodbudowany do dziś. [potrzebne źródło]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś pierwszy raz była wzmiankowana w 1350 roku. Powstała w pierwszej połowie XIII wieku. Była własnością książęcą, przekazaną w pierwszej połowie XIV wieku joannitom ze Słońska. W ich posiadaniu pozostawała do 1810 roku, gdy przeszła do pruskiej domeny królewskiej. Założono ją na planie owalnicy, w nowszych czasach przekształconej w wielodrożnicę. Zabudowa zwarta z XIX i XX wieku, o walorach kulturowych.

W 2. połowie XX wieku rozebrano pałac, który był zlokalizowany w południowej części wsi. Budynek szkoły został zaadaptowany na mieszkania, a dom ludowy użytkowany jest zgodnie z funkcją[2].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]