Kaplica ariańska w Silniczce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica ariańska w Silniczce
Symbol zabytku nr rej. 496-I-51 z 9.09.1949 oraz 241 z 27.12.1967[1]
Ilustracja
Kaplica ariańska w Silniczce (2012)
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Silniczka

Adres

DW785

Typ budynku

kaplica

Styl architektoniczny

renesansowy

Inwestor

Majowie herbu Starykoń

Kondygnacje

1 (podziemna)

Ukończenie budowy

1 połowa XVII wieku

Pierwszy właściciel

Majowie herbu Starykoń

Kolejni właściciele

Potoccy herbu Pilawa

Obecny właściciel

gmina Żytno

Położenie na mapie gminy Żytno
Mapa konturowa gminy Żytno, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kaplica ariańska w Silniczce”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica ariańska w Silniczce”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kaplica ariańska w Silniczce”
Położenie na mapie powiatu radomszczańskiego
Mapa konturowa powiatu radomszczańskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kaplica ariańska w Silniczce”
Ziemia50°55′37″N 19°45′57″E/50,926944 19,765833

Kaplica ariańska w Silniczce – zabytkowy obiekt zlokalizowany w powiecie radomszczańskim, gminie Żytno w Polsce, w miejscowości Silniczka[2]. Do zboru przynależał niegdyś cmentarz za wsią, służący do pochówku zmarłych[3].

Fundatorami obiektu była rodzina Majów herbu Starykoń, ówcześni właściciele Silniczki i sympatycy arianizmu[3]. Miejscowość, a co za tym idzie sama kapliczka, zmieniała na przestrzeni lat swoich właścicieli, jednymi z nich była również rodzina Potockich herbu Pilawa[4].

Budynek przechodził w historii kilka remontów, jednakże źródła z 2020 roku określają go jako zaniedbany[4][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kaplica została wzniesiona w pierwszej połowie XVII wieku, jest budynkiem dawnego zboru, będącego miejscem kultu religijnego arian, czyli wyznawców religijnej wspólnoty ukształtowanej w XVI wieku z kalwinizmu. Arianie wyróżniali się tym, że nie uznawali dogmatu Trójcy Świętej, co stało się charakterystycznym założeniem ich wyznania. W Polsce arianie byli także znani jako bracia polscy[2].

Kaplicę ufundowała rodzina Majów herbu Starykoń, ówczesnych właścicieli Silniczki oraz zwolenników arianizmu[2][3]. Po wprowadzeniu ustawy sejmowej z 1658 r., która nakazywała arianom konwersję na katolicyzm lub banicję, świątynia pozostała pusta do czasów powstania styczniowego w XIX wieku[3].

W XX wieku wyremontowała ją rodzina Potockich z Maluszyna, która chciała w niej urządzić kaplicę katolicką, do czego ostatecznie nie doszło[4].

W dniu 5 września 1939 r., w trakcie II wojny światowej, Niemcy zabili w Silniczce 6 Polaków, którzy narazili się najeźdźcom pochówkiem polskiego żołnierza, którego zwłoki leżały na poboczu drogi. Grób straconych po ekshumacji przeniesiono spod zboru na cmentarz w Maluszynie, a tuż obok kaplicy ariańskiej postawiono tablicę upamiętniającą[3][4][2].

Po II wojnie światowej kaplica została ponownie wyremontowana i przez długi czas pełniła publiczne funkcje (biblioteka, świetlica koła gospodyń wiejskich itp.)[4], dzięki staraniom lokalnych władz odtworzono na budowli nowy dach[5].

Kaplica została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków pod numerem 241 z 27 grudnia 1967 roku[2] i 496-I-51 z 9 września 1949 roku[6].

W 1976 roku przeprowadzono remont kaplicy z wymianą tynków[7].

W 2020 roku kapliczka była opuszczona i ulegała stopniowej degradacji. Z uwagi na zaniedbany charakter wnętrz kaplicy, utrudnione jest do niej wejście[4][2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kaplica ariańska w Silniczce posiada bardzo prostą formę, została wymurowana z kamienia i usytuowana na planie kwadratu, posiada niską przybudówkę od strony zachodniej (ganek). Każdy narożnik budynku zwieńczony został skośną przyporą[2][5][6]. Cały obiekt swą architekturą nawiązuje do stylu renesansowego[3].

Budynek pokrywa łamany i szeroki dach z blachodachówki. Do środka można wejść przez ganek z żelaznymi drzwiami ze sztabami w skośną kratę, przylegający do zachodniej ściany. Wejście prowadzi, do jedynej, podziemnej kondygnacji. Obiekt ma sklepienie kolebkowe[2][5][6].

Źródła z 2021 roku podają, że kaplica jest otynkowana i pomalowana w kolorze białym[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. nid.pl ↓.
  2. a b c d e f g h i Dudek 2020 ↓.
  3. a b c d e f dziennik.lodzkie.eu ↓.
  4. a b c d e f Siwiński 2005 ↓.
  5. a b c polskaniezwykla.pl ↓.
  6. a b c d cudaregionu.fundacja-hereditas.pl ↓.
  7. Zabytek.pl [online], pl/pl/obiekty/silniczka-kaplica-arianska/dokumenty/PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_10_EN.272839 [dostęp 2024-04-23] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]