Katedra Najświętszego Imienia Jezus w Mumbaju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katedra Najświętszego Imienia Jezus w Mumbaju
Cathedral of the Holy Name
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Indie

Miejscowość

Mumbaj

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół łaciński

Archidiecezja

Archidiecezja bombajska

Położenie na mapie Mumbaju
Mapa konturowa Mumbaju, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Katedra Najświętszego Imienia Jezus w Mumbaju”
Położenie na mapie Indii
Mapa konturowa Indii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Katedra Najświętszego Imienia Jezus w Mumbaju”
Położenie na mapie Maharasztry
Mapa konturowa Maharasztry, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Katedra Najświętszego Imienia Jezus w Mumbaju”
Ziemia18°55′24″N 72°49′50″E/18,923333 72,830556
Strona internetowa

Katedra Najświętszego Imienia Jezus w Mumbajurzymskokatolicka katedra w indyjskim mieście Mumbaj oraz siedziba arcybiskupa Mumbaju i główna świątynia archidiecezji Mumbaju. Katedra znajduje się w rejonie Colaba w południowym Mumbaju. Rezydencja arcybiskupa znajduje się w sąsiedztwie katedry.

Ta katedra została zbudowana w celu zastąpienia starej katedry, która znajdowała się w dzielnicy miasta Bhuleshwar, gdzie znajdują się siedziby kilku chrześcijan. W tym miejscu została sprzedana, a były kościół parafialny Najświętszego Imienia Jezus w Colaba został ustanowiony prokatedrą.

Miejsce tego kościoła jest bardzo blisko miejsca dawnego portugalskiego kościoła Matki Bożej Nadziei lub Nossa Senhora da Esperanca, który został skonfiskowany przez Anglików od Padroado i przekazany propagandowej partii wikariusza apostolskiego Athanasiusa Hartmanna. Kościół Esperanca został zburzony przez propagandystów niedługo potem, i w miejscu obecnego budynku Esperanca, zwanego także Eucharystycznym Centrum Kongresowym, za Katedrą Najświętszego Imienia Jezus został zbudowany dom delegatów na 38. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w latach 60. XX wieku.

Jest znana ze swych fresków, organów, dużej haftowanej złotej stuły podarowanej przez papieża Jana XXIII, a drugą przez papieża Piusa XII zawierającą czerwony kapelusz podarowany kardynałowi Valerianowi Graciasowi, i dzwon podarowany przez papieża Pawła VI podczas 38. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego odbywającego się w Mumbaju w 1964 roku.

Jest jedną z dwóch najbardziej znanych katedr w mieście, drugą jest starsza, anglikańska, katedra św. Tomasza Apostoła. Inne katedry w mieście to jakobicka i syromalankarska.

Ponadto, istnieją co najmniej dwa inne budynki, które, choć nie są katedrami, były powszechnie uznawane jako prokatedry partii Padroado biskupa Daman, który rezydował zazwyczaj w portugalskiej rządowej Kaplicy Najświętszego Sakramentu w Middle Colaba - kościół św. Franciszka Ksawerego w Dabul i Kościół Matki Bożej Chwały (Nossa Senhora da Gloria) lub Kościół Chwały w Byculla.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]