Katedra Najświętszego Imienia Jezus w Mumbaju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Katedra Najświętszego Imienia Jezus w Mumbaju
Widok ogólny
Widok ogólny
Państwo  Indie
Miejscowość Mumbaj
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Archidiecezja Archidiecezja bombajska
Położenie na mapie Mumbaju
Mapa lokalizacyjna Mumbaju
Katedra Najświętszego Imienia Jezus w Mumbaju
Katedra Najświętszego Imienia Jezus w Mumbaju
Położenie na mapie Indii
Mapa lokalizacyjna Indii
Katedra Najświętszego Imienia Jezus w Mumbaju
Katedra Najświętszego Imienia Jezus w Mumbaju
Ziemia 18°55′24″N 72°49′50″E/18,923333 72,830556Na mapach: 18°55′24″N 72°49′50″E/18,923333 72,830556

Katedra Najświętszego Imienia Jezus w Mumbajurzymskokatolicka katedra w indyjskim mieście Mumbaj oraz siedziba arcybiskupa Mumbaju i główna świątynia archidiecezji Mumbaju. Katedra znajduje się w rejonie Colaba w południowym Mumbaju. Rezydencja arcybiskupa znajduje się w sąsiedztwie katedry.

Ta katedra została zbudowana w celu zastąpienia starej katedry, która znajdowała się w dzielnicy miasta Bhuleshwar, gdzie znajdują się siedziby kilku chrześcijan. W tym miejscu została sprzedana, a były kościół parafialny Najświętszego Imienia Jezus w Colaba został ustanowiony prokatedrą.

Miejsce tego kościoła jest bardzo blisko miejsca dawnego portugalskiego kościoła Matki Bożej Nadziei lub Nossa Senhora da Esperanca, który został skonfiskowany przez Anglików od Padroado i przekazany propagandowej partii wikariusza apostolskiego Athanasiusa Hartmanna. Kościół Esperanca został zburzony przez propagandystów niedługo potem, i w miejscu obecnego budynku Esperanca, zwanego także Eucharystycznym Centrum Kongresowym, za Katedrą Najświętszego Imienia Jezus został zbudowany dom delegatów na 38. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w latach 60. XX wieku.

Jest znana ze swych fresków, organów, dużej haftowanej złotej stuły podarowanej przez papieża Jana XXIII, a drugą przez papieża Piusa XII zawierającą czerwony kapelusz podarowany kardynałowi Valerianowi Graciasowi, i dzwon podarowany przez papieża Pawła VI podczas 38. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego odbywającego się w Mumbaju w 1964 roku.

Jest jedną z dwóch najbardziej znanych katedr w mieście, drugą jest starsza, anglikańska, katedra św. Tomasza Apostoła. Inne katedry w mieście to jakobicka i syromalankarska.

Ponadto, istnieją co najmniej dwa inne budynki, które, choć nie są katedrami, były powszechnie uznawane jako prokatedry partii Padroado biskupa Daman, który rezydował zazwyczaj w portugalskiej rządowej Kaplicy Najświętszego Sakramentu w Middle Colaba - kościół św. Franciszka Ksawerego w Dabul i Kościół Matki Bożej Chwały (Nossa Senhora da Gloria) lub Kościół Chwały w Byculla.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]