Kościół Świętych Stanisława i Mikołaja w Malanowie (stary)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętych
Stanisława i Mikołaja
409 z 23.12.1953[1]
kościół filialny
Ilustracja
Drewniany kościół św. Stanisława i św. Mikołaja Biskupów
Państwo

 Polska

Miejscowość

Malanów

Adres

ul. Południowa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Świętych Stanisława i Mikołaja

Wezwanie

Świętych Stanisława i Mikołaja

Wspomnienie liturgiczne

11 kwietnia i 6 grudnia

Położenie na mapie gminy Malanów
Mapa konturowa gminy Malanów, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół ŚwiętychStanisława i Mikołaja”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół ŚwiętychStanisława i Mikołaja”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół ŚwiętychStanisława i Mikołaja”
Położenie na mapie powiatu tureckiego
Mapa konturowa powiatu tureckiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół ŚwiętychStanisława i Mikołaja”
Ziemia51°57′06,5″N 18°23′34,5″E/51,951806 18,392917

Kościół Świętych Stanisława i Mikołajakościół filialny należący do parafii Świętych Stanisława i Mikołaja w Malanowie (dekanat turecki diecezji włocławskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1871–74. Wybudowana została dzięki staraniom księdza Melchiora Waligórskiego kanonika włocławskiego i ze składek parafian. Do budowy zostały użyte materiały ze świątyni z 1716 roku przeniesionej z nieznanego miejsca.

Budowla jest drewniana, składa się z jednej nawy, posiada konstrukcję zrębową. Świątynia jest orientowana. Jej prezbiterium jest mniejsze w stosunku do nawy, zamknięte jest trójbocznie, z boku są umieszczone zakrystia i skarbczyk. Z przodu znajduje się duża kruchta, druga jest umieszczona z boku nawy. Kościół nakrywa dach dwukalenicowy, pokryty blachą, na dachu znajduje się wieżyczka na sygnaturkę. Jest ona zwieńczona stożkowym dachem hełmowym z latarnią. Wnętrze nakryte jest: w prezbiterium stropem płaskim, z kolei w nawie stropem z fasetą. Belka tęczowa jest ozdobiona krucyfiksem wykonanym w 1. połowie XVII wieku Trzy ołtarze w stylu barokowym pochodzą z około 1720 roku. Ambona w stylu barokowym jest ozdobiona rzeźbą Świętego Michała, wykonaną w XVIII wieku Kropielnica drewniana w formie kielicha pochodzi z 1620 roku. Chrzcielnica w stylu neogotyckim powstała w 1. połowie XIX wieku. Zachowało się osiem ławek w stylu barokowym[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2020-09-25].
  2. Malanów. Koscioły drewniane w Polsce. [dostęp 2020-09-22]. (pol.).