Kościół św. Andrzeja Apostoła w Tokarach Pierwszych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Andrzeja Apostoła
312/54 z 14.05.1984[1]
kościół parafialny
Ilustracja
wnętrze świątyni
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Tokary Pierwsze

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Andrzeja Apostoła w Tokarach Pierwszych

Wezwanie

św. Andrzeja Apostoła

Wspomnienie liturgiczne

30 listopada

Położenie na mapie gminy Kawęczyn
Mapa konturowa gminy Kawęczyn, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Apostoła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Apostoła”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Apostoła”
Położenie na mapie powiatu tureckiego
Mapa konturowa powiatu tureckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Apostoła”
Ziemia51°52′22,7″N 18°31′50,3″E/51,872972 18,530639

Kościół świętego Andrzeja Apostoła w Tokarach Pierwszychrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat dobrski diecezji włocławskiej).

Obecna świątynia kościół została wzniesiona w latach 1858–1861. W latach 2003–2008 budowla została odwilgocona i odgrzybiona, zostały założone nowe tynki na wysokości 1,5 m, odnowione zostały: polichromia i malowidła w całej świątyni. Przeprowadzono zostało również złocenie ołtarzy i chóru.

Budowla jest orientowana, wybudowano ją na planie prostokąta, posiada kwadratową wieżę w obrębie zachodniej części korpusu, wysuniętą płytkim ryzalitem na osi elewacji zachodniej. Prezbiterium nie jest wydzielone z bryły budowli, zamknięte jest półkolistą, dwukondygnacyjną apsydą. Na środku elewacji południowej znajduje się prostokątna kruchta. Świątynia nakryta jest dachem głównym dwuspadowym, narożniki budowli ujęte są narożnikowymi filarami zwieńczonymi architektonicznymi sterczynami – powyżej okapu dachu. Dach apsydy jest półstożkowy, czwarta kondygnacja wieży zwieńczona jest galeryjką z balustradą osadzoną na sterczynach wieńczących narożnikowe filary ścian wieży i – na środku – ostrosłupowym dachem hełmowym z kulą i krzyżem.

Wnętrze budowli jest halowe, trzynawowe, nakryte stropem – nawy zaakcentowane są przez dwa rzędy wielokątnych filarów, pomiędzy którymi rozpięte są okrągłołukowe archiwolty arkad. Ściany i strop są ozdobione bogatą polichromią. Ołtarze powstały w stylu klasycystycznym[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-11-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-15)].
  2. Gminny program opieki nad zabytkami gminy Kawęczyn na lata 2019-2022. Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Kawęczyn. [dostęp 2021-11-08].