Kościół św. Andrzeja Boboli w Markach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Markach
kościół parafialny
Ilustracja
widok od strony prezbiterium
Państwo

 Polska

Miejscowość

Marki-Struga
ul. Józefa Piłsudskiego

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Andrzeja Boboli

Wezwanie

św. Andrzeja Bobolo

Wspomnienie liturgiczne

16 maja

Położenie na mapie Marek
Mapa konturowa Marek, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Markach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Markach”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Markach”
Położenie na mapie powiatu wołomińskiego
Mapa konturowa powiatu wołomińskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Markach”
Ziemia52°21′41,21″N 21°08′15,82″E/52,361447 21,137728

Kościół świętego Andrzeja Boboli w Markachrzymskokatolicki kościół parafialny należący do zgromadzenia michalitów. Należy do dekanatu kobyłkowskiego diecezji warszawsko-praskiej. Mieści się na mareckim osiedlu Struga.

Świątynia została zbudowana w latach 1928-1931 według projektu architekta Feliksa Michalskiego. Jest to pierwszy kościół pod wezwaniem tego świętego w Polsce. Jej budowniczym był ksiądz Antoni Poławski, który był przekonany, że św. Andrzej Bobola ocalił okolice Warszawy przed najazdem bolszewików w 1920 roku. Na mocy testamentu księdza Poławskiego, świątynia została przekazana zgromadzeniu michalitów. Podczas II wojny światowej budowla została uszkodzona. Zniszczenia zostały naprawione po zakończeniu działań wojennych. W 1952 roku przy świątyni, dekretem księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, została utworzona parafia św. Andrzeja Boboli[2]. W latach 80. XX wieku do kościoła zostały dobudowane nawy boczne.

We wnętrzu kościoła znajdują się ołtarze Matki Boże Fatimskiej i św. Andrzeja Boboli zaprojektowane przez profesora Wincentego Kućmę. Wykonał je krakowski artysta Antoni Oremus. Profesor Kućma zaprojektował również ambonę, lichtarz i tabernakulum. W oknach świątyni są umieszczone witraże zaprojektowane przez Stanisława Jakubczyka. Podłoga kościoła pokryta jest marmurową posadzką. Przy ołtarzu św. Andrzeja Boboli znajduje się chrzcielnica wykonana z marmuru i miedzi. Na wieży świątyni sa zamontowane trzy dzwony odlane w 1968 roku w węgrowskiej ludwisarni[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Organy - Polskie Wirtualne Centrum Organowe [online], www.organy.pro [dostęp 2017-11-18].
  2. Pod skrzydłami Archanioła. Idziemy. [dostęp 2014-10-01]. (pol.).
  3. Kościół św. Andrzeja Boboli. Parafia św. Andrzeja Boboli w Markach. [dostęp 2014-10-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-06)]. (pol.).