Kościół św. Antoniego Padewskiego w Boleszkowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Antoniego Padewskiego w Boleszkowicach
A-567 z dnia 22.12.1965 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Boleszkowice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Antoniego w Boleszkowicach

Wezwanie

św. Antoniego Padewskiego

Wspomnienie liturgiczne

13 czerwca

Położenie na mapie gminy Boleszkowice
Mapa konturowa gminy Boleszkowice, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego w Boleszkowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego w Boleszkowicach”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego w Boleszkowicach”
Położenie na mapie powiatu myśliborskiego
Mapa konturowa powiatu myśliborskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego w Boleszkowicach”
Ziemia52°43′32″N 14°34′06″E/52,725556 14,568333

Kościół Świętego Antoniego Padewskiego w Boleszkowicachrzymskokatolicki kościół parafialny w Boleszkowicach, w gminie Boleszkowice, w powiecie myśliborskim, w województwie zachodniopomorskim. Należy do dekanatu Mieszkowice archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Mieści się przy ulicy Warszawskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została wybudowana około połowy XIV wieku z kamieni granitowych. Została zniszczona dwukrotnie w pożarach z 1633 i 1718 roku. Odbudowana została od nowa w połowie XIX stulecia w stylu neogotyckim przez nowych fundatorów i mieszkańców. Ostatecznie budowa zakończyła się w 1858 roku. Została wzniesiona budowla monumentalna z potężną granitową wieżą, która zachowała się do dnia dzisiejszego. Z cegły zostały zbudowane jedynie otwory okienne, kruchty i szczyty oraz zwieńczenie wieży. W latach 1865-1870 świątynia została wyposażona w organy mieszczące się na chórze, które w latach późniejszych były modernizowane i przebudowane (w takim stanie zachowały się do dnia dzisiejszego). Kościół po II wojnie światowej została konsekrowana w dniu 13 czerwca 1946 roku. W tej świątyni pierwszą Mszę Św. odprawił ksiądz polski w listopadzie 1945 roku. Wierni byli obsługiwani przez księdza z Mieszkowic, a następnie świątynię i wiernych włączono do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie. W 1947 roku erygowano samodzielną parafię św. Antoniego w Boleszkowicach.

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Wieża jest bogato zdobiona, do 1999 roku miała hełm wieloboczny nakryty łupkiem. Posiada zegar z przełomu XIX-XX stulecia. Budowla wybudowana jest na planie krzyża z ołtarzem skierowanym na wschód (Ziemię Świętą). We wnętrzu świątyni, na prawej ścianie południowej mieści się tablica marmurowa z krótką historią budowli i fundatorami. Takie tablice znajdowały się na zewnętrznych murach kościoła (zostały zniszczone i zdemontowane po 1945 roku). Wystrój ołtarza i chrzcielnica w stylu neogotyckim (przetrwały do dnia dzisiejszego) zostały ufundowane po wojnach napoleońskich[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2013-02-21].
  2. Historia kościoła w Boleszkowicach. Urząd Gminy w Boleszkowicach. [dostęp 2013-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-13)].