Kościół św. Barbary w Grodzisku Dolnym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Barbary
w Grodzisku Dolnym
A-545 z 18.10.1994[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Grodzisko Dolne

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Barbary

Wezwanie

św. Barbary

Wspomnienie liturgiczne

4 grudnia

Położenie na mapie gminy Grodzisko Dolne
Mapa konturowa gminy Grodzisko Dolne, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Barbaryw Grodzisku Dolnym”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Barbaryw Grodzisku Dolnym”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Barbaryw Grodzisku Dolnym”
Położenie na mapie powiatu leżajskiego
Mapa konturowa powiatu leżajskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Barbaryw Grodzisku Dolnym”
Ziemia50°10′19,2″N 22°26′57,3″E/50,172000 22,449250
Strona internetowa

Kościół św. Barbary w Grodzisku Dolnymrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Żołynia archidiecezji przemyskiej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa obecnego kościoła została rozpoczęta około 1700 roku dzięki staraniom proboszcza ks. Sebastiana Zawadzkiego. Budowa została zakończona po 1777 roku. Świątynia została rozbudowana w latach 1857−1867, rozbudowa polegała na przedłużeniu nawy ku zachodowi, rozbudowie prezbiterium ku wschodowi, po bokach którego zostały dobudowane zakrystie. Przed 1873 rokiem zostały dobudowane dwie kaplice transeptowe. Na początku XX wieku została dobudowana kruchta południowa.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budowla jest orientowana, jednonawowa, murowana, wzniesiona z cegły i otynkowana. Fasada zachodnia jest trójdzielna i poprzedza ją kruchta, zwieńczona jest oprofilowanym szczytem z czterema rzeźbami świętych. Na jego osi w architektonicznym obramieniu jest umieszczona rzeźba św. Barbary.

W polach bocznych znajdują się nisze z rzeźbami Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Przy elewacjach bocznych są umieszczone kwadratowe kaplice, do których od strony wschodniej przylegają zakrystie. Od wschodu znajduje się zamknięte trójbocznie prezbiterium z lożami kolatorskimi na piętrze. W kalenicy dachu jest umieszczona wieżyczka na sygnaturkę. Wyposażenie wnętrza powstało na przełomie XIX i XX wieku.

Ołtarz główny jest drewniany i powstał w latach 1897−1900; jest dziełem miejscowego rzemieślnika Józefa Malacha. Jest ozdobiony obrazami: Święta Rodzina i św. Barbara, namalowanymi przez Władysława Bąkowskiego z Leżajska. Świątynia posiada pięć ołtarzy bocznych, z których jeden w prezbiterium został wykonany w 1881 roku przez Karola Sokalskiego z Łańcuta. Oprócz tego w kościele znajduje się ambona wykonana w 1902 roku. Polichromia figuralna jest dziełem wspomnianego wyżej Władysława Bąkowskiego i powstała przed 1900 rokiem[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-02-21].
  2. Historia parafii Grodzisko Dolne. Parafia Grodzisko Dolne. [dostęp 2020-02-21]. (pol.).