Kościół św. Ignacego Loyoli i św. Piotra i Pawła w Niemcach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Ignacego Loyoli
i świętych Piotra i Pawła
A/952/1-4[1] z dnia 2.11.1987
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Niemce

Adres

ul. Lubelska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Ignacego Loyoli i św. Piotra i Pawła

Wezwanie

św. Ignacego Loyoli i św. Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

31 lipca i 29 czerwca - Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Położenie na mapie gminy Niemce
Mapa konturowa gminy Niemce, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Ignacego Loyoli i świętych Piotra i Pawła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Ignacego Loyoli i świętych Piotra i Pawła”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Ignacego Loyoli i świętych Piotra i Pawła”
Położenie na mapie powiatu lubelskiego
Mapa konturowa powiatu lubelskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Ignacego Loyoli i świętych Piotra i Pawła”
Ziemia51°21′34,6″N 22°37′38,3″E/51,359611 22,627306

Kościół świętego Ignacego Loyoli i świętych Piotra i Pawłarzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Lubartów archidiecezji lubelskiej).

Kamień węgielny został poświęcony w czerwcu 1907 roku przez biskupa lubelskiego. Gotowa świątynia została poświęcona w październiku 1909 roku. Autorem projektu kościoła jest Jan Brzosko[2].

Wnętrze świątyni

Jest to kościół murowany, wzniesiony z czerwonej cegły, reprezentujący styl neogotycki. Budowla jest orientowana, wybudowana na planie krzyża łacińskiego, posiada jedną nawę z transeptem. Bryła świątyni charakteryzuje się wysoką, czterokondygnacyjną wieżą frontową z kruchtą w przyziemiu. Jest ona nakryta smukłym, czteropołaciowym dachem namiotowym i w całości jest dwukrotnie wyższa od korpusu świątyni. Do boków wieży są dobudowane symetrycznie dwa aneksy – jeden mieszczący klatkę schodową prowadzącą na chór i wieżę, drugi będący kruchtą boczną.

Wszystkie okna, prześwity dzwonne i otwory wejściowe mają ostrołukowy kształt, nawiązujący do stylu gotyckiego. W ramach okiennych nawy i prezbiterium zostały użyte maswerki. Główne wejście do świątyni znajdujące się we froncie wieży otoczone jest ostrołukowym, jasno otynkowanym portalem zakończonym wimpergą (czyli dekoracyjnym trójkątem). Przypory ozdobione są – także jasno otynkowaną – blendą. Motyw blendy w formie fryzu został również użyty do udekorowania elewacji prezbiterium, szczytów transeptu i boków wieży. Elewacja korpusu nawy jest ozdobiona profilowanym gzyms koronującym, wykonanym z cegły oraz fryzem składającym się z czworoliści.

Sklepienie wnętrza świątyni jest krzyżowo-żebrowe (znajduje się w nawie, prezbiterium i bocznych przęsłach transeptu), gwiaździste i krzyżowe. Ściany są otynkowane na jednolity kolor[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-04-02].
  2. a b Niemce kościół św. Ignacego Loyoli. Lubelskie Klimaty. [dostęp 2020-04-03].