Kościół św. Jana Chrzciciela w Służewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Jana Chrzciciela w Służewie
250 z dnia 16 sierpnia 1957 roku[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od strony południowo-zachodniej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Służewo

Adres

Plac Jana Pawła II, 87-710 Służewo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jana Chrzciciela w Służewie

Wezwanie

św. Jana Chrzciciela

Wspomnienie liturgiczne

24 czerwca

Położenie na mapie gminy wiejskiej Aleksandrów Kujawski
Mapa konturowa gminy wiejskiej Aleksandrów Kujawski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Chrzciciela w Służewie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Chrzciciela w Służewie”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Chrzciciela w Służewie”
Położenie na mapie powiatu aleksandrowskiego
Mapa konturowa powiatu aleksandrowskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Chrzciciela w Służewie”
Ziemia52°51′17″N 18°38′33″E/52,854722 18,642500

Kościół Świętego Jana Chrzciciela w Służewierzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Służewo w gminie Aleksandrów Kujawski, w powiecie aleksandrowskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Należy do dekanatu aleksandrowskiego. Mieści się przy placu Jana Pawła II.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa obecnej, gotycko-renesansowej budowli została rozpoczęta w 1560 przez Jana ze Służewa, wojewodę brzeskokujawskiego. Stara drewniana budowla została przeniesiona do Brudni koło Dąbrowy Biskupiej. Nad drzwiami do zakrystii jest umieszczona płaskorzeźba z datą 1560 symbolizującą rozpoczęcie budowy kościoła. Gdy fundator zmarł, kontynuatorką budowy była wdowa po nim, Małgorzata Służewska z domu Sternberg-Kostka. Służewscy ufundowali również nową plebanię i przykościelny szpital. W 1581 roku świątynię poświęcił biskup Stanisław Karnkowski. Pod koniec XIX wieku. przy istotnej pomocy ówczesnych dziedziców Służewa Wodzyńskich proboszcz Wawrzyniec Waszak przeprowadził gruntowną renowację kościoła. W latach 1898-1899 zostało wymienione sklepienie i wieża została podwyższona o jedną kondygnację. Wodzyńscy zaprosili do Służewa znanego rzeźbiarza Wacława Bębnowskiego, który w służewskiej świątyni wykonał sporo rzeźb: chrzcielnicę, ołtarz główny z okazałą pietą, ambonę, lożę kolatorską i stacje drogi krzyżowej[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół został wybudowany z czerwonej cegły, posiada masywną, czworokątną wieżę od frontu. Całość wygląda jak zamek. Z kościelnej wieży można zobaczyć Toruń[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2013-01-22].
  2. Krótka historia naszej miejscowości. Strona miejscowości Służewo. [dostęp 2013-01-22].
  3. Służewo (województwo kujawsko-pomorskie). Polska.info.com.pl. [dostęp 2013-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-14)].