Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cieninie Kościelnym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej
764 z 13.11.1969[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Cienin Kościelny

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cieninie Kościelnym

Wezwanie

św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Wspomnienie liturgiczne

25 listopada

Położenie na mapie gminy wiejskiej Słupca
Mapa konturowa gminy wiejskiej Słupca, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie powiatu słupeckiego
Mapa konturowa powiatu słupeckiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Ziemia52°15′54,2″N 18°00′39,9″E/52,265056 18,011083

Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Cieninie Kościelnymrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat goliński archidiecezji gnieźnieńskiej).

Jest to murowana świątynia wzniesiona w latach 1748-1802. W latach 1892-1912 została dobudowana do niej dwukondygnacyjna wieża ze skromnym portalem, zwieńczona latarnią z cebulastym dachem hełmowym. Fundatorką świątyni była Ewa z Pruskich Zielonacka Niemojewska. Architektura kościoła reprezentuje połączenie stylów barokowego z klasycystycznym. W pierwszym z nich zostało wybudowane prezbiterium razem z kruchtą (1748 rok), z kolei wieża powstała w stylu klasycystycznym (1802 rok). Wnętrze świątyni jest dość przestronne. Znajduje się w nim bogato zdobiony barokowo-klasycystyczny ołtarz główny, architektoniczny, w kształcie arkady, gdzie zwielokrotnione archiwolty usytuowane są na przyściennym pilastrze oraz złoconych kolumnach. W retabulum znajduje się pełnoplastyczna rzeźba Chrystusa na krzyżu. Po bokach, na postumentach są umieszczone przedstawienia rzeźbiarskie świętych Apostołów Piotra i Pawła. W narożnikach nawy głównej przy prezbiterium znajdują się ołtarze boczne o klasycystycznej formie architektonicznej. W jednym z nich jest umieszczona rzeźba świętej Katarzyny Aleksandryjskiej – patronki kościoła i parafii, w drugim znajduje się figura Matki Boskiej. Cennym zabytkiem są organy wykonane w warsztacie S. Bielawskiego z Turku, zbudowane zapewne po 1808 roku (jest rok odbudowy kościoła po pożarze). Świątynia jest również ozdobiona wspaniałymi witrażami figuralnymi w oknach, wykonanymi w pracowni Marka Poczwardowskiego z Inowrocławia[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-10-07].
  2. Cienin Kościelny par. pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Archidiecezja gnieźnieńska. [dostęp 2021-10-07]. (pol.).