Kościół św. Małgorzaty w Gaci Kaliskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Małgorzaty
II-73/79/54 z 4.06.1954[1]
kościół filialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Gać Kaliska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Benedykta Opata w Chlewie

Wezwanie

św. Małgorzaty

Wspomnienie liturgiczne

13 lipca

Położenie na mapie gminy Koźminek
Mapa konturowa gminy Koźminek, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Małgorzaty”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Małgorzaty”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Małgorzaty”
Położenie na mapie powiatu kaliskiego
Mapa konturowa powiatu kaliskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Małgorzaty”
Ziemia51°46′17,4″N 18°24′09,6″E/51,771500 18,402667

Kościół świętej Małgorzaty w Gaci Kaliskiejrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii św. Benedykta Opata w Chlewie (dekanat Koźminek diecezji kaliskiej).

Pod koniec XVIII wieku właścicielka wsi, Salomea Cielecka, sprzedając Gać Pawęzową pozostawiła pieniądze na naprawę uszkodzonej świątyni. Jednak okazała się ona nieopłacalna, w związku z tym ksiądz Jan Karwat podjął decyzję o budowie nowej. Nowy właściciel Gaci protestant Jan Kossecki zbudował nowy, murowany, kościół katolicki i zachował się on do czasów współczesnych. Poświęcony został w 1808 roku przez dziekana dekanatu Staw księdza Andrzeja Rychłowskiego na prośbę arcybiskupa gnieźnieńskiego Ignacego Raczyńskiego. Prawie 50 lat po poświęceniu kolejny właściciel wsi Karol Osterloff pokrył dach nowym gontem, wyremontował sufit i pobielił go. Kolejne zapisane informacje o świątyni pochodzą z 1864 roku. Dzięki nim możemy się dowiedzieć, że Osterloff miał obowiązek płacić proboszczowi dzierżawę za użytkowanie ziemi. Wiadomo również, że później świątynia była remontowana, na przykład w latach 60. XX wieku. Później dach kościoła został pokryty blachą, następnie zostały przeprowadzone prace odwadniające wokół kościoła. Remonty te zostały wykonane dzięki zaangażowaniu mieszkańców parafii.

We wnętrzu jednonawowej świątyni w półkolistym prezbiterium, w ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający Świętą Rodzinę. Natomiast po jego bokach są umieszczone rzeźby – po lewej św. Piotr i po prawej św. Paweł. Z kolei w górnej nastawie ołtarza usytuowane są figurki aniołów. Na wizerunku zawieszonym na ścianie przed prezbiterium znajduje się św. Małgorzata, patronka kościoła. Umieszczony jest tam także obraz św. Antoniego.Obrazy zostały odrestaurowane w czasie malowania świątyni. Kościół posiada również cztery cynowe lichtarze z ornamentem rokokowym, wykonane w 1832 roku. W zachodniej części nawy znajduje się chór muzyczny, który jest podparty dwoma kolumnami[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-03-21].
  2. Kościół pw. św. Małgorzaty w Gaci Pawęzowej. Opiekun - dwutygodnik diecezji kaliskiej. [dostęp 2021-03-21].