Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika
143/N z 29.11.1961[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Milejewo

Adres

ul. Kościelna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Stanisława

Wezwanie

św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Wspomnienie liturgiczne

11 kwietnia

Położenie na mapie gminy Milejewo
Mapa konturowa gminy Milejewo, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie powiatu elbląskiego
Mapa konturowa powiatu elbląskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika”
Ziemia54°13′04,5″N 19°32′57,3″E/54,217917 19,549250

Kościół świętego Stanisława Biskupa i Męczennikarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Elbląg Północ diecezji elbląskiej.

Empora organowa

Jest to świątynia wzniesiona w końcu XIV wieku. Po wprowadzeniu reformacji w 1595 roku kościół został przejęty przez luteran. W latach osiemdziesiątych XVII wieku wybudowano nową wieżę. Wieża istniała do 1857 roku, ponieważ zawaliła się. W połowie XIX wieku został wykonany remont świątyni i zaczęła się budowa nowej wieży. Po tym, jak Milejewo zostało włączone do Polski, budowla w 1946 roku została przejęta przez katolików i obecnie posiada wezwanie św. Stanisława. W 2003 roku została odsłonięta przed nią płyta upamiętniająca 700- lecie miejscowości i parafii. Sama świątynia jest jedynym zabytkowym obiektem we wsi, do zachowanego wyposażenia należą: granitowa kropielnica, ołtarz w stylu barokowym, prospekt organowy z XVIII wieku oraz dzwon[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]