Kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika i św. Barbary w Broniewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika i świętej Barbary
A/421/1-3 z 20.06.1988[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Broniewo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Broniewie

Wezwanie

św. Wojciecha Biskupa i Męczennika i św. Barbary

Wspomnienie liturgiczne

23 kwietnia i 4 grudnia

Położenie na mapie gminy wiejskiej Radziejów
Mapa konturowa gminy wiejskiej Radziejów, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika i świętej Barbary”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika i świętej Barbary”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika i świętej Barbary”
Położenie na mapie powiatu radziejowskiego
Mapa konturowa powiatu radziejowskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika i świętej Barbary”
Ziemia52°39′20,9″N 18°30′23,1″E/52,655806 18,506417

Kościół świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika i świętej Barbary w Broniewierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat radziejowski diecezji włocławskiej).

Obecny kościół to czwarta co do kolejności powstania świątynia parafialna. Budowla jest murowana, wzniesiona z cegły i usytuowana jest na kamiennym fundamencie. Wzniesiona została w 1860 roku w stylu neoklasycystycznym, natomiast wiele elementów jej wyposażenia pochodzi z wcześniejszej, drewnianej świątyni. Kościół składa się z pólkoliście zakończonego prezbiterium oraz małej, czworobocznej wieży, nakrytej baniastym dachem hełmowym[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2022-08-02].
  2. Broniewo, kościół św. Wojciecha [online], Polskaniezwykla.pl [dostęp 2022-08-02].