Kościół świętych Stanisława i Marii Magdaleny w Przypuście

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętych Stanisława i Marii Magdaleny
A/450 z 20.05.1955[1]
kościół filialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Przypust

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Jadwigi Śląskiej

Wezwanie

świętych Stanisława i Marii Magdaleny

Wspomnienie liturgiczne

11 kwietnia i 22 lipca

Położenie na mapie gminy Waganiec
Mapa konturowa gminy Waganiec, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętych Stanisława i Marii Magdaleny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętych Stanisława i Marii Magdaleny”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętych Stanisława i Marii Magdaleny”
Położenie na mapie powiatu aleksandrowskiego
Mapa konturowa powiatu aleksandrowskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętych Stanisława i Marii Magdaleny”
Ziemia52°49′20,3″N 18°54′03,4″E/52,822306 18,900944

Kościół świętych Stanisława i Marii Magdalenyrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie (dekanat nieszawski diecezji włocławskiej).

Świątynia została wzniesiona w 2 połowie XVII wieku. Przeniesiona została w 1779 roku z Nowogródka koło Golubia-Dobrzynia. Restaurowana była w latach 50. ubiegłego wieku. Obecnie jest wykorzystywana sporadycznie. Msze w kościele odprawiane się tylko parę razy w roku.

Budowla jest drewniana, jednonawowa, posiada konstrukcję zrębową. Świątynia jest orientowana, do jej budowy zostało użyte drewno modrzewiowe. Prezbiterium kościoła jest mniejsze w stosunku do nawy, zamknięte trójbocznie, z boku jest umieszczona zakrystia. Z przodu nawy znajduje się kruchta. Budowlę nakrywa dach dwukalenicowy, pokryty gontem, na dachu jest umieszczona ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę. Jest ona zwieńczona stożkowym blaszanym dachem hełmowym z latarnią. Wnętrze nakryte jest stropami płaskimi z fasetą. Chór muzyczny jest podparty dwoma słupami z wystawką w części centralnej i prospektem organowym wykonanym pod koniec XVIII wieku. Do wyposażenia świątyni należą m.in.: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i konfesjonał w stylu rokokowoklasycystycznym pochodzące z około 1800 roku, ambona w stylu rokokowym, powstała pod koniec XVIII wieku oraz dwie ławy kolatorskie w stylu późnorenesansowym wykonane około 1600 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-11-06].
  2. Przypust [online], Kościoły drewniane w Polsce [dostęp 2020-11-07].