Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Nowogródku Pomorskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Nowogródku Pomorskim
A-573 z dnia 31.07.1956 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nowogródek Pomorski

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Królowej Polski w Nowogródku Pomorskim

Wezwanie

Matki Bożej Królowej Polski

Wspomnienie liturgiczne

3 maja

Położenie na mapie gminy Nowogródek Pomorski
Mapa konturowa gminy Nowogródek Pomorski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Nowogródku Pomorskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Nowogródku Pomorskim”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Nowogródku Pomorskim”
Położenie na mapie powiatu myśliborskiego
Mapa konturowa powiatu myśliborskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Nowogródku Pomorskim”
Ziemia52°54′40,75″N 15°01′36,15″E/52,911319 15,026708

Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Nowogródku Pomorskimrzymskokatolicki kościół parafialny w Nowogródku Pomorskim, w gminie Nowogródek Pomorski, w powiecie myśliborskim, w województwie zachodniopomorskim. Należy do dekanatu Myślibórz archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Historia, architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Kościół znajduje się w centralnej części wsi, dawniej miasta. Został wzniesiony w końcu XIII stulecia z kostki granitowej. Ówczesna budowla nie posiadała prezbiterium, reprezentowała typ kościoła salowego. Uległa zniszczeniu na początku XVIII stulecia. Została odbudowana w 1752 roku, jednocześnie nad zachodnią fasadą, została dobudowana wieża o konstrukcji szachulcowej oraz zakrystia. Została również zmieniona całkowicie forma okien poprzez wprowadzenie szerokich otworów, odcinkowo zamkniętych. W XIX stuleciu do zachodniej i południowej fasady zostały dobudowane małe kruchty. Pod względem stylu jest to kościół wczesnogotycki z elementami stylu barokowego na oknach i wieży. Budowla posiada trzy nawy, nawa główna nakryta jest podwyższonym sklepieniem pseudokolebkowym, natomiast nawy boczne nakryte są stropem belkowym w sklepieniu lunety. Do wyposażenia należą m.in.: ołtarz w stylu neobarokowym z XIX stulecia oraz chrzcielnica w stylu neogotyckim również z tego samego wieku. W dniu 2 lutego 1947 roku świątynia została poświęcona jako katolicka[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2013-03-13].
  2. Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nowogródku Pomorskim. Niedziela-tygodnik katolicki. [dostęp 2013-03-13].