Kościół Matki Boskiej Różańcowej i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Boskiej Różańcowej i św. Stanisława Biskupa i Męczennika
w Łodzi
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Łódź-Stoki

Adres

Janosika

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Boskiej Różańcowej i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łodzi

Wezwanie

Matki Boskiej Różańcowej i św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Wspomnienie liturgiczne

I niedziela października i 8 maja

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Różańcowej i św. Stanisława Biskupa i Męczennikaw Łodzi”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Różańcowej i św. Stanisława Biskupa i Męczennikaw Łodzi”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Różańcowej i św. Stanisława Biskupa i Męczennikaw Łodzi”
Ziemia51°47′16,0″N 19°31′22,5″E/51,787778 19,522917

Kościół Matki Boskiej Różańcowej i świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Łodzirzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Łódź-Stoki archidiecezji łódzkiej). Znajduje się na osiedlu Stoki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze świątyni - prezbiterium

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1929–1931. Budowla jest murowana, reprezentuje styl modernistyczny, zaprojektował ją architekt Józef Kaban. Poświęcona została w dniu 5 lipca 1931 roku przez biskupa Wincentego Tymienieckiego. W 1988 roku rozpoczęła się rozbudowa świątyni (prezbiterium, zakrystia, sale), która została zakończona w 1994 roku, powstała wówczas także wieża-dzwonnica. Kościół konsekrował w 2002 roku arcybiskup Władysław Ziółek.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Do wyposażenia świątyni należą: ołtarz marmurowy, 3 dzwony, Droga Krzyżowa (wykonana z gipsu), organy o 3 manuałach, pedał, 12 głosów, ławki wykonane z drewna dębowego[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]