Kościół Najświętszej Marii Panny w Rakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Marii Panny
w Rakowie
Касьцёл Найсьвяцейшай Панны Марыі
613Г000096
Ilustracja
Państwo

 Białoruś

Miejscowość

Raków

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej i św. Dominika w Rakowie

Wezwanie

Najświętszej Marii Panny

Położenie na mapie obwodu mińskiego
Mapa konturowa obwodu mińskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Marii Pannyw Rakowie”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Marii Pannyw Rakowie”
Ziemia53°58′26″N 27°04′03″E/53,973889 27,067500

Kościół Najświętszej Marii Panny w Rakowie (biał. Касцёл Найсвяцейшай Дзевы Марыі) – rakowski kościół rzymskokatolicki powstały na początku XX wieku położony w pobliżu rzeki Isłocz.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Kościół zbudowano w miejscu wzniesionego w 1686 roku kościoła dominikanów p.w. Zesłania Ducha Świętego, który ufundował Hieronim Sangszko i jego żona Konstancja Teodora z Sapiehów Sanguszko[1]. Obecnie istniejącą świątynię zaprojektowano w stylu modnego na początku XX wieku neogotyku – jako materiał budowlany posłużyła nieotynkowana żółta cegła. 18 maja 1904 r. ks. Eustachy Karpowicz poświęcił kamień węgielny pod budowę budynku. Kościół stanął na skraju miasta, niedaleko rzeki Isłocz – w stanie surowym był gotowy już w 1906 roku. Kościół został poświęcony 1 października 1906 roku i uroczyście otwarty 14 października 1906 roku.

W czasach radzieckich świątynia mieściła magazyn zboża i maszyn rolniczych, zniszczono wówczas kościelne organy oraz pomnik niepoległości znajdujący się przed budynkiem. W 1995 obiekt został zwrócony katolikom.

Wewnątrz kościoła znajdują się neogotyckie ołtarze. Świątynia jest słynna na całą Mińszczyznę z cudownego obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem w srebrnych sukienkach i koronach – w okresie Białoruskiej SRR wizerunek był ukrywany poza kościołem.

Wnętrze świątyni

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maria Kałamajska-Saeed, Rosyjskie pomiary klasztorów skasowanych w roku 1832, Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika", Warszawa 2021, ISBN: 9788366172401

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • red. A. A. Voinau [et al.], "Architektura Belarusi: encyklapedyčny davednik", Mińsk 1993
  • Hauser Zbigniew, "Nowy ilustrowany przewodnik po zabytkach na Białorusi", Warszawa 2005

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]