Kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych w Michorzewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych
2478/A z 12.12.1932[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Michorzewo

Adres

ul. Kościelna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych w Michorzewie

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych

Wspomnienie liturgiczne

1 listopada

Położenie na mapie gminy Kuślin
Mapa konturowa gminy Kuślin, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie powiatu nowotomyskiego
Mapa konturowa powiatu nowotomyskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych”
Ziemia52°22′29,2″N 16°21′08,1″E/52,374778 16,352250

Kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych w Michorzewierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat bukowski archidiecezji poznańskiej).

Obecna świątynia została wzniesiona w latach 1797–1800 i ufundowana przez starościnę średzką, Anastazję ze Skórzewskich Sczaniecką. Kościół i ołtarz zostały konsekrowane przez księdza arcybiskupa Floriana Stablewskiego w 12 niedzielę po Zielonych Świątkach, czyli w dniu 29 sierpnia 1897 roku w setną rocznicę wybudowania tego kościoła, dzięki staraniom ówczesnego michorzewskiego ks. proboszcza Aleksandra Żmidzińskiego.

Ołtarz główny murowany, reprezentuje styl wczesnoklasycystyczny i powstał pod koniec XVIII wieku, jest ozdobiony kolumnami i rzeźbami świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dwie rzeźby świętych w stylu barokowym pochodzą z drewnianego kościoła. Witraże wykonał Stefan Matejko, bratanek Jana Matejki. Dwa ołtarzyki boczne murowane, noszą skromne cechy stylu klasycystycznego: w lewym jest umieszczony obraz Wszystkich Świętych, natomiast w prawym znajduje się obraz św. Izydora.

Prospekt organowy powstał w 1820 roku.

We wieży świątyni są umieszczone cztery dzwony. Największy ma 78 cm średnicy. Jest ozdobiony napisem „Przez przyczynę św. Anastazji i Wszystkich Świętych – zmiłuj Panie nad nami”. Odlany został w Poznaniu w 1809 roku dzięki staraniom księdza proboszcza Sebastiana Witkowskiego.

Drugi dzwon ma 38 cm średnicy i jest ozdobiony wizerunkiem Pana Jezusa. Trzeci ma 33 cm średnicy i jest ozdobiony napisem „Set nomen Domini benedictum 1764". Natomiast czwarty ma 36 cm średnicy i został odlany w 1524 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-07-17].
  2. Zarys historyczny. Parafia p.w. Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych w Michorzewie. [dostęp 2021-07-17]. (pol.).