Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Miejscu Piastowym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
A-181 z 17 listopada 1989[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Miejsce Piastowe

Adres

ul. Dukielska 16

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

31 maja

Położenie na mapie gminy Miejsce Piastowe
Mapa konturowa gminy Miejsce Piastowe, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu krośnieńskiego
Mapa konturowa powiatu krośnieńskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia49°38′00,5″N 21°47′04,5″E/49,633472 21,784583

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny znajdujące się przy ul. Dukielskiej 16 w Miejscu Piastowym, w powiecie krośnieńskim województwa podkarpackiego.

Należy do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Miejsce Piastowe archidiecezji przemyskiej).

Obecna murowana świątynia została wzniesiona w latach 1886–1888 według projektu Sławomira Odrzywolskiego. Jej fundatorem był Jan Trzecieski, syn Tytusa Trzecieskiego, jednego z założycieli górnictwa naftowego w niedalekiej Bóbrce.

Jan Trzecieski sprowadził z Turynu do Miejsca Piastowego założyciela Zgromadzeń św. Michała Archanioła (Michalitów i Michalitek), salezjanina ks. Bronisława Markiewicza, który w 1892 roku objął parafię. W dniu 2 lipca tego samego roku (albo w 1893 roku) biskup Jakub Glazer konsekrował świątynię. W kolejnych latach budowla stopniowo otrzymywała wyposażenie. Miejscowy rzeźbiarz Franciszek Lorenz wykonał ambonę razem z figurą Chrystusa (1894 rok), ołtarze i kamienną rzeźbę Matki Boskiej na fasadzie (1900 rok). W 1908 roku miała zostać namalowana polichromia w „stylu matejkowskim”. W tym samym roku przeszklone zostały barwnym szkłem katedralnym okna oraz zostały zamówione trzy witraże do prezbiterium. Na podstawie porównania wizerunku św. Michała Archanioła z witrażem (ok. 1906 rok) umieszczonym w świątyni pod wezwaniem św. Jerzego w Puńcowie (powiat cieszyński) należy przypisać umieszczony w Miejscu Piastowym zespół pracowni Richarda Schleina z Gródka nad Nysą. Figury różnią się tylko niektórymi akcentami kolorystycznymi jak i kilkoma detalami w ułożeniu pokonanego Szatana leżącego u stóp Archanioła. Inna jest, pomimo podobnych proporcji okien, oprawa architektoniczna, w której umieszczone zostały grupy postaci. W Puńcowie posiada formę typowej neogotyckiej arkady, natomiast w Miejscu Piastowym została ona dostosowana do bardziej neoromańskiego stylu całego kościoła. Świątynia była uszkodzona w czasie obu wojen światowych. Podczas ofensywy wojsk sowieckich w 1944 roku zostały uszkodzone wieża oraz okna. Ucierpiały wtedy witraże.

Po zakończeniu wojny w latach 1945–1946 świątynia była remontowana. Krakowska pracownia „Bracia Paczka” odnowiła witraże (1945 rok) i odtworzyła pozostałe geometryczne przeszklenia na podobieństwo poprzednich (1946 rok). Po wojnie aż do dnia dzisiejszego świątynia była poddawana kilku pracom renowacyjnym, m.in. w 1972 roku Stanisław Jakubczyk, malarz z Krakowa, wykonał nową polichromię (być może przemalowaną w latach 90 XX wieku lub po roku 2000) oraz kompozycje mozaikowe ze szkła barwnego zdobiące obecnie ściany świątyni[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-02-18].
  2. Kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP w Miejscu Piastowym. Corpus Vitrearum Polska. [dostęp 2020-02-18]. (pol.).