Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kozielcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
w Kozielcu
A/787 z dnia 23.10.1991
kościół filialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kozielec

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Królowej Polski we Włókach

Wezwanie

Niepokalane poczęcie

Położenie na mapie gminy Dobrcz
Mapa konturowa gminy Dobrcz, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Pannyw Kozielcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Pannyw Kozielcu”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Pannyw Kozielcu”
Położenie na mapie powiatu bydgoskiego
Mapa konturowa powiatu bydgoskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Pannyw Kozielcu”
Ziemia53°14′41″N 18°15′06″E/53,244722 18,251667

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kozielcukatolicki kościół filialny zlokalizowany w Kozielcu (powiat bydgoski).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół powstał w 1906 roku jako protestancki. Zlokalizowano go w malowniczym miejscu, na krawędzi doliny wiślanej, z widokiem na rzekę. W 1947 władze wspólnoty protestanckiej z Bydgoszczy przekazały świątynię Kościołowi rzymskokatolickiemu. Od 1948 był to kościół filialny parafii w Niewieścinie, obecnie we Włókach.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Obiekt zbudowany z muru pruskiego, oszalowany deskami, a wewnątrz otynkowany. Gruntownie odnowiony na przełomie XX i XXI wieku. Wystrój wnętrza bardzo prosty. W ołtarzu obraz Matki Boskiej, namalowany przez Edwarda Otlewskiego ze Świecia i poświęcony w 1989. Przy kościele znajduje się kapliczka maryjna z 1991 oraz jeden z cmentarzy parafialnych[1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cmentarnik.net [online], cmentarnik.net [dostęp 2023-02-20].