Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim
A-482 z dnia 13.12.1983
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Miasteczko Krajeńskie

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim

Wezwanie

Podwyższenia Krzyża Świętego

Wspomnienie liturgiczne

14 września

Położenie na mapie Miasteczka Krajeńskiego
Mapa konturowa Miasteczka Krajeńskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim”
Położenie na mapie powiatu pilskiego
Mapa konturowa powiatu pilskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim”
Położenie na mapie gminy Miasteczko Krajeńskie
Mapa konturowa gminy Miasteczko Krajeńskie, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim”
Ziemia53°05′54″N 17°00′23″E/53,098333 17,006389

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskimrzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Miasteczko Krajeńskie, przy ulicy Piotra Skargi.

Jest to świątynia neogotycka wybudowana w latach 1890–1899, konsekrowana 16 listopada 1898. Jest to budowla murowana, wybudowana z cegły. Posiada trzy nawy oraz pięć przęseł. Od zachodu mieści się wieża, nakryta dachem łupkowym, na jej szczycie mieści się iglica. Jego prezbiterium jest krótkie. Korpus świątyni posiada sklepienie pozorne o ostrym łuku. Wyposażenie świątyni również w stylu neogotyckim. Składa się na nie ambona, chrzcielnica, ławy oraz chór muzyczny z organami. Do wyposażenia świątyni należą również dwa dzwony i zegar kupiony w 1901.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom XI, dawne województwo bydgoskie, pod redakcją Tadeusza Chrzanowskiego i Mariana Korneckiego, zeszyt 20 - Wyrzysk, Nakło i okolice, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 1980, str. 25-26.
  • Miasteczko Krajeńskie - informacje ogólne