Kościół Przemienienia Pańskiego i Najświętszej Maryi Panny w Radomyślu Wielkim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Przemienienia Pańskiego i Najświętszej Maryi Panny
A-519 z dnia 19.05.1991 r.[1]
kościół pomocniczy
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Miejscowość

Radomyśl Wielki

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Przemienienia Pańskiego

Wezwanie

Przemienienia Pańskiego i Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

6 sierpnia

Położenie na mapie Radomyśla Wielkiego
Mapa konturowa Radomyśla Wielkiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego i Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego i Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego i Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu mieleckiego
Mapa konturowa powiatu mieleckiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego i Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie gminy Radomyśl Wielki
Mapa konturowa gminy Radomyśl Wielki, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego i Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia50°12′25,6″N 21°16′19,7″E/50,207111 21,272139

Kościół Przemienienia Pańskiego i Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół pomocniczy należący do parafii Przemienienia Pańskiego w Radomyślu Wielkim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została wzniesiona w 1873 roku, dzięki staraniom Piotra Kosturkiewicza, jako wotum dziękczynne za ustanie zarazy. Budowla została zniszczona w 1944 roku podczas działań wojennych, następnie została odbudowana w 1955 roku[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest niewielkich rozmiarów, został wzniesiony w stylu neogotyckim; jest to budowla murowana, wybudowana z cegły i kamienia. Świątynia posiada jedną nawę oraz niewyodrębnione prezbiterium, zamknięte trójbocznie. Budowla nakryta jest dachem dwuspadowym, na dachu jest umieszczona neogotycka wieżyczka na sygnaturkę. Ściany zewnętrzne kościoła są opięte przyporami, między którymi znajdują się ostrołukowe okna. Fasada frontowa jest zwieńczona uskokowym szczytem z lancetowatym ostrołukowym oknem w środkowej części ujętym w tożsame ostrołukowe blendy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2017-11-04].
  2. Kaplica na Wólce Plebańskiej - Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Radomyślu Wielkim [online], parafiaradomyslwielki.pl [dostęp 2023-02-12].
  3. Radomyśl Wielki-Wólka Plebańska, kościół Przemienienia Pańskiego i NMP. Zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej. [dostęp 2017-11-04]. (pol.).