Kościół Siedmiu Boleści Najświętszej Marii Panny w Kowalach Pańskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Siedmiu Boleści Najświętszej Marii Panny
kl.IV-75/99/53 z 23.12.1953[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Kowale Pańskie

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Siedmiu Boleści Najświętszej Marii Panny w Kowalach Pańskich

Wezwanie

Siedmiu Boleści Najświętszej Marii Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 września

Położenie na mapie gminy Kawęczyn
Mapa konturowa gminy Kawęczyn, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Siedmiu Boleści Najświętszej Marii Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Siedmiu Boleści Najświętszej Marii Panny”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Siedmiu Boleści Najświętszej Marii Panny”
Położenie na mapie powiatu tureckiego
Mapa konturowa powiatu tureckiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Siedmiu Boleści Najświętszej Marii Panny”
Ziemia51°56′12,7″N 18°32′38,1″E/51,936861 18,543917

Kościół Siedmiu Boleści Najświętszej Marii Panny w Kowalach Pańskichrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat dobrski diecezji włocławskiej).

Obecna świątynia w stylu późnoklasycystycznym z elementami neoromańskimi została wzniesiona w latach 1847–1853, z fundacji Antoniego Czarneckiego z Brzóstkowa na miejscu wcześniejszej budowli. Podczas okupacji hitlerowskiej świątynia została całkowicie ograbiona. W latach 2008–2009 została odnowiona elewacja zewnętrzna świątyni, zostało wymienione pokrycie dachu na dachówkę ceramiczną. W otworach wieży zostały zamontowane trzy zegary. Odmalowana została również elewacja. W 2009 roku zostały wykonane z granitu nowe schody główne i do zakrystii.

Budowla jest orientowana, murowana, jednonawowa, wybudowana na planie prostokąta, z prezbiterium nie wyodrębnionym w bryle świątyni, zakończony od strony wschodniej półkolistą zakrystią. W elewacji zachodniej jest usytuowana czterokondygnacyjna wieża. Dach korpusu jest dwuspadowy z sygnaturką na środku kalenicy, zakrystia jest nakryta dachem półstożkowym, wieżę nakrywa dach ostrosłupowy, zwieńczony kulą i krzyżem. Dachy kościoła są pokryte dachówką.

Do wyposażenia kościoła należą trzy murowane ołtarze; w jednym z nich znajduje się Pieta z XVIII wieku. Poza tym w świątyni znajdują się: portret trumienny wykonany na blasze (z XVII wieku) i naczynia liturgiczne (z przełomu XVII i XVIII wieku)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-11-04].
  2. Gminny program opieki nad zabytkami gminy Kawęczyn na lata 2019-2022. Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Kawęczyn. [dostęp 2021-11-05].