Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gaci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gaci
A-409 z dnia 16.03.2010[1].
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Miejscowość

Gać

Adres

599
37-207 Gać

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gaci

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie gminy Gać
Mapa konturowa gminy Gać, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gaci”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gaci”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gaci”
Położenie na mapie powiatu przeworskiego
Mapa konturowa powiatu przeworskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gaci”
Ziemia50°01′33,53″N 22°21′18,29″E/50,025980 22,355080
Strona internetowa

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gaci – znajdujący się w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, w gminie Gać, w miejscowości Gać.

Kościół wzniesiony w latach 1893–1894 wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy spalony przez Tatarów kościół w Gaci znajdował się powyżej starej plebanii na wzgórzu. Do II wojny światowej stał w jego miejscu drewniany słup, jaki pozostał po krzyżu. Liturgię odprawiano w ocalałej kaplicy cmentarnej na drugim parafialnym cmentarzu, a kościół konsekrowany został w 1692 roku pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Filią parafii Kańczuga, gacki kościół był do 1875 roku, kiedy to do wsi przybył ksiądz Bronisław Markiewicz i za jego staraniem Gać w 1876 odzyskała statut parafii, a ks. Markiewicz został jej pierwszym proboszczem. Z inicjatywy księdza Marcina Sanakowskiego i wójta wsi Wojciecha Brożbara podjęto na zabraniu wiejskim uchwałę o budowie nowego, murowanego kościoła. Wieś na ten cel opodatkowała się i dała tzw. robociznę, a czwartą część kosztów dołożył jako kolator i tabularny właściciel wsi książę Lubomirski. Kościół postawiono na starym cmentarzu obok drewnianej kaplicy, ale bliżej drogi. Oddano go do użytku w 1894, konsekrował go biskup Jakub Glazer pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej[2][3].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynek murowany, trzynawowy typu bazylikowego z trzykondygnacyjną wieżą od wschodu i prezbiterium zamkniętym pięciobocznie od zachodu. Wieża kryta dachem czterospadowym z iglicą, wbudowana jest w nawę główną[3].

Wystrój i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

W oknach znajdują się witraże wykonane przez Krakowski Zakład Witrażu S.G. Żelenski, według projektu J. Śliwińskiego. Polichromię wykonał w 1987 roku Jan Dulla, a odnowił w 1963 Niemcewicz[a][3].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Tablica informacyjna w obiekcie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]