Kościół Wszystkich Świętych w Niechłodzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wszystkich Świętych
821/Wlkp/A z 17.07.1970 i z 27.10.2010[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Niechłód

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Wszystkich Świętych w Niechłodzie

Wezwanie

Wszystkich Świętych

Wspomnienie liturgiczne

1 listopada

Położenie na mapie gminy Święciechowa
Mapa konturowa gminy Święciechowa, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych”
Ziemia51°51′19,0″N 16°23′41,9″E/51,855278 16,394972

Kościół Wszystkich Świętych w Niechłodzierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat święciechowski archidiecezji poznańskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w XVIII wieku. Zapewne została ufundowana przez benedyktynów z Lubinia. Budowla była restaurowana w latach 1967 – 68.

Jest to świątynia drewniana o jednej nawie, zbudowana w konstrukcji zrębowej i orientowana. Jej prezbiterium jest mniejsze w stosunku do nawy i zamknięte jest trójbocznie. Z przodu znajduje się kwadratowa wieża, zbudowana w konstrukcji słupowej, mieszcząca kruchtę w przyziemiu. Oddzielona jest w górnej części od nawy. Nakrywa ją dach namiotowo – gontowy z wieżyczką z latarnią i blaszanym, ośmiokątnym namiotowym dachem hełmowym z chorągiewką. kościół nakryty jest dachem dwukalenicowym, pokrytym łupkiem. Wnętrze nakryte jest pozornym sklepieniem kolebkowym w nawie i prezbiterium. Podłoga jest murowana. Chór muzyczny jest podparty dwoma słupami i charakteryzuje się parapetem o ściętych bokach, na chórze jest umieszczony prospekt organowy. Belka tęczowa jest ozdobiona barokowym krucyfiksem pochodzącym z XVIII wieku. Ołtarz główny w stylu barokowym został wykonany w XVIII wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2021-07-10].
  2. Niechłód [online], Kościoły drewniane w Polsce [dostęp 2021-07-10].

.