Królestwo Burgundii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Królestwo Burgundii – nazwa określająca kilka państw, istniejących w różnym w czasie i miejscu w średniowieczu. Wskazywane liczby królestw Burgundii to 5,6 i 7[1].

"Pierwsze" Królestwo Burgundii[edytuj | edytuj kod]

Królestwo Burgundii w V wieku

Pierwsze udokumentowane Królestwo Burgundii, powstało kiedy około w 409 roku plemię Burgundów wkroczyło do Cesarstwa rzymskiego. Utworzyli oni państwo z głównymi ośrodkami w Wormacji i Moguncji. Zostali oni jednak rozgromieni przez wojska rzymskie w 436. Niedobitki Burgundów zostały wcielone do legionów rzymskich. Brali udział w bitwie na Polach Katalaunijskich w 451 roku po stronie Rzymian (choć niektóre grupy Burgundów prawdopodobnie walczyły po stronie Hunów)[2]. Za walkę dostali oni ziemię w dzisiejszej Prowansji[1]. Ich państwo istniało aż do podboju ich ziem przez Franków w 534 r.

Królestwo Burgundii w czasach frankijskich[edytuj | edytuj kod]

Na skutek podziałów dynastycznych z państwa frankijskiego utworzyły się trzy królestwa: Austrazja, Neustria i Burgundia. Dopiero w 687 państwo Franków zostało ponownie zjednoczone[3].

"Drugie" Królestwo Burgundii[edytuj | edytuj kod]

podział królestwa

W 870 roku przestało istnieć Państwo środkowofrankijskie. Wtedy teren Burgundii uzyskał niepodległość. Istniał on jako królestwo nominalnie zależne od Świętego Cesarstwa Rzymskiego ze stolicą w Arles, zwane też królestwem Arles lub Arelat[4]. Rozpadło się ono na Dolną oraz Górną Burgundię. W 1032 roku zostało ono włączone do Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Adam Stankiewicz: Burgundia – pięć, sześć a może siedem królestw ?. [dostęp 2013-03-21].
  2. Encyklopedia historyczna świata. T. I. Kraków: Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, 1999, s. 425. ISBN 83-85909-51-6.
  3. The Frankish Kingdom
  4. Leszek Moczulski: Narodziny Międzymorza: ukształtowanie ojczyzn, powstanie państw oraz układy geopolityczne wschodniej części Europy w późnej starożytności i we wczesnym średniowieczu. Bellona, 2007. ISBN 978-83-11-10826-4