Krzyż Jerzego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krzyż Jerzego
George Cross
Awers
Awers GC z baretką
Baretka
Baretka
Ustanowiono 24 września 1940
Kruszec srebro
Wydano 399 krzyży indywidualnie
2 zbiorowo
Powyżej Krzyż Wiktorii
Poniżej Order Podwiązki
Powiązane Medal Jerzego
Medal Królowej za Odwagę

Krzyż Jerzego (ang. George Cross, w skrócie GC) – najwyższe cywilne odznaczenie państwowe Zjednoczonego Królestwa, nadawane za czyny najwybitniejszej odwagi. Drugie odznaczenie w hierarchii odznaczeń brytyjskich, bezpośrednio po Krzyżu Wiktorii, którego jest cywilnym odpowiednikiem. Krzyż może być nadany wielokrotnie, a także pośmiertnie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Został ustanowiony przez króla Jerzego VI (ang. George VI) 24 września 1940. Nadawany jest za akty największego bohaterstwa lub najbardziej wyróżniającej się odwagi w warunkach skrajnego niebezpieczeństwa (ang: act of the greatest heroism or of the most conspicuous courage in circumstances of extreme danger).

Najbardziej znanym nadaniem Krzyża Jerzego jest odznaczenie nim mieszkańców Malty za odwagę w czasie II wojny światowej (obrona Malty). Jego wizerunek znajduje się na fladze Malty. Jest to też jeden z dwóch przypadków zbiorowego nadania krzyża, drugim jest przyznanie go Royal Ulster Constabulary (Królewskiej Policji Ulsteru) w 1999 roku.

Do tej pory nadano 401 Krzyży Jerzego, w tym zostały nim uhonorowane cztery kobiety, z czego trzy (Odette Sansom, Violette Szabo i Noor Inayat Khan) były agentkami Special Operations Executive służącymi podczas II wojny światowej.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Krzyż Jerzego jest wykonany ze srebra i zbudowany na podstawie krzyża równoramiennego. Wewnątrz krzyża znajduje się okrąg z wizerunkiem św. Jerzego na koniu walczącego ze smokiem, otoczonym napisem: "FOR GALLANTRY" (ang. za odwagę). Wokół okręgu z napisem, na łączeniu ramion, umieszczone są cztery litery "G" z wpisanymi w nie cyframi "VI" będące inicjałami króla Jerzego VI. Na odwrocie krzyża znajdują się imię i nazwisko odznaczonego oraz data nadania odznaczenia. Odznaka zawieszona jest na granatowej wstążce. Kolejne nadanie odznaczenia jest oznaczane poprzez nałożenie na wstążkę srebrnego okucia – belki.

Baretkę stanowi granatowa wstążka, na której umieszczono metalową miniaturkę Krzyża. Kolejne nadanie odznaczenia jest na baretce oznaczane, poprzez umieszczenie na niej dodatkowej miniaturki Krzyża.

Nikt do tej pory nie został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Jerzego.


Krzyż Jerzego bywa w języku polskim nazywany mylnie Krzyżem św. Jerzego. Krzyż św. Jerzego jest odznaczeniem rosyjskim, znajduje się również na fladze Gruzji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]