Małżeństwo osób tej samej płci w Szwecji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Status prawny związków osób tej samej płci w Europie:

     Małżeństwo

     Rejestrowany związek partnerski

     Konkubinat

     Konstytucja definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny

     Związki jednopłciowe nieuznawane

Małżeństwa osób tej samej płci są według szwedzkiego prawa legalne od 1 maja 2009 roku. W szwedzkim prawie nie istnieje wymóg przeciwności płci nupturientów dla zawarcia małżeństwa. Szwecja jest piątym w Europie i siódmym na świecie krajem, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1988 Szwecja zalegalizowała konkubinaty par tej samej i przeciwnej płci. Przyznają one większość praw z tych, jakie mają małżeństwa.

Od 1995 pary jednopłciowe mogą wstępować w rejestrowany związek partnerski. Związki partnerskie mają niemal takie same prawa i obowiązki jak małżeństwa heteroseksualne. W 2003 roku przyznano parom homoseksualnym prawo do adopcji dzieci.

W styczniu 2007 roku komisja parlamentarna zaleciła legalizację małżeństw homoseksualnych. 21 marca 2007 rząd zapowiedział przyznanie parom homoseksualnym prawa do zawarcia małżeństwa[1]. 21 stycznia 2009 roku rząd złożył w parlamencie projekt ustawy legalizującej małżeństwa osób tej samej płci. Projekt jest popierany przez prawie wszystkie partie, poza chrześcijańską demokracją. 1 kwietnia 2009 roku ustawa została przyjęta przez Riksdag stosunkiem głosów 261-22. Nowe prawo weszło w życie 1 maja 2009 roku[2].

Opinia publiczna[edytuj | edytuj kod]

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w 2006 roku, 71% Szwedów opowiada się za legalizacją małżeństw osób tej samej płci, a 51% popiera przyznanie parom homoseksualnym prawa do adopcji dzieci[3].

Przypisy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]