Sytuacja osób LGBT w Słowenii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Prawo wobec kontaktów homoseksualnych[edytuj | edytuj kod]

Kontakty homoseksualne zostały zalegalizowane w Słowenii w 1977. W tym samym roku zrównano wiek osób legalnie dopuszczających się kontaktów homo- i heteroseksualnych – wynosi on 14 lat.

Ochrona prawna przed dyskryminacją[edytuj | edytuj kod]

Ogólnokrajowa

Słoweńskie prawo gwarantuje ogólny zakaz dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną. Został on zawarty w kodeksie karnym i obejmuje różne dziedziny życia. Przepisy te obowiązują w kraju od 1995.

Podobny zakaz został również zawarty w 1998 w kodeksie pracy.

Geje nie są wykluczeni ze służby wojskowej z powodu swojej orientacji seksualnej.

Partie polityczne, takie jak socjaliści – ZLSD, liberałowie – LDS oraz inne popierają prawa gejów i lesbijek. Partie prawicowe: SDS, czy NSI są im zdecydowanie przeciwne.

Azyl

Słoweńskie przepisy prawne nie przyznają prawa osobom do ubiegania się o azyl polityczny z powodu prześladowań przez wzgląd na orientację seksualną we własnym kraju. Była jednak już jedna sprawa, w której słoweński sąd przyznał takie prawo.

Uznanie związków osób tej samej płci[edytuj | edytuj kod]

Ogólnokrajowe

W lipcu 2005 w Słowenii zalegalizowano związki partnerskie par tej samej płci[1]. Dają one tylko część praw z tych, jakie mają małżeństwa heteroseksualne, na przykład wykluczają możliwość adopcji dzieci. Ustawa ta została przyjęta przez konserwatywny rząd, który nie konsultował się w tej sprawie ze środowiskami homoseksualnymi. Rząd został poddany również krytyce opozycji, która na znak protestu opuściła salę obrad podczas głosowania nad projektem.

Poprzedni projekt ustawy, zaproponowany przez opozycję, niemal zrównujący prawa par homoseksualnych z małżeństwami (pozbawiający jednak możliwości adopcji, taką możliwość miał dawać osobny projekt), został odrzucony w kwietniu 2005. Nie był to jednak pierwszy projekt ustawy tego typu. Poprzedni zaproponowano w 1996.

2 lipca 2009 minister spraw wewnętrznych Katarina Kresal poinformowała, że rząd zamierza skierować do parlamentu projekt ustawy legalizującej małżeństwa osób tej samej płci[2].

W 2011 rząd Boruta Pahora wprowadził nowelizację prawa rodzinnego, dającą szerokie uprawnienia związkom partnerskim osób tej samej płci. Nowelizacja została odrzucona w referendum 25 marca 2012[3].

Życie osób LGBT w kraju[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców Słowenii jest przeciwna legalizacji małżeństw osób tej samej płci. Zdecydowana większość jest jednocześnie przeciwna możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

Poparcie Słoweńców wobec: Za Przeciw
Małżeństw homoseksualnych (2003) 40 55
Małżeństw homoseksualnych (2006) 31 -
Adopcji dzieci przez homoseksualistów (2003) 30 67
Adopcji dzieci przez homoseksualistów (2006) 17 -
Równego traktowania homoseksualistów (2001) 44 18

Źródło (za 2006):

W Słowenii istnieje średniej wielkości scena gejowska. Jej centrum jest Lublana. Miasto to dysponuje siedmioma lokalami gejowskimi (puby, bary, dyskoteki, sauny itp.) czy też przyjaznymi gejom, tzw. gay-friendly. Ponadto w kilku największych miastach istnieje przynajmniej jeden lokal, w którym geje i lesbijki mogą czuć się w miarę swobodnie.

Ruch gejowski w Słowenii jest bardzo dobrze rozwinięty. Działa tam kilka organizacji zajmujących się niesieniem pomocy przedstawicielom LGTB i walką z nietolerancją czy walką o równouprawnienie. Publikuje się magazyny i organizuje parady w stolicy. Podczas ostatniej parady homoseksualistów w Lublanie wzięło udział ok. 500 osób.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy