Magdalena Jethon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Magdalena Maria Jethon – polska dziennikarka radiowa.

Magda Jethon jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Ukończyła pedagogikę oraz podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim.

W 1977 roku rozpoczęła pracę w Programie Trzecim Polskiego Radia. W stanie wojennym negatywnie zweryfikowana i przez 8 lat pozbawiona prawa wykonywania zawodu.

Prowadziła wiele audycji autorskich na antenie Trójki, między innymi „Twarzą w twarz”, „Nasz Parnas”, „Polityk też człowiek”, „Klub Trójki”, „Pani Magdo, pani pierwszej to powiem” oraz z Michałem Ogórkiem „Trzeci do pary”. Współpracowała między innymi z „Gazetą Wyborczą”, „Twoim Stylem” i „Zwierciadłem”.

Wydała dwie książki w 2002 i 2004 roku, oparte na anegdotach z cyklu radiowego „Pani Magdo, pani pierwszej to powiem”. W 2006 roku odeszła z Trójki, do której powróciła 25 lutego 2009 roku decyzją zarządu Polskiego Radia jako jej dyrektor, zastępując na tym stanowisku Krzysztofa Skowrońskiego. 29 grudnia tego samego roku została odwołana z funkcji dyrektora (zastąpił ją Jacek Sobala). Na skutek trwającego 10 miesięcy protestu zespołu Trójki ponownie powołana na dyrektora, 9 listopada 2010 roku[1].

Pochodzi z Polanicy-Zdroju, gdzie jej ojciec, Jan Myczka był w latach 1980–1983 prezesem Towarzystwa Miłośników Polanicy. Jej mężem był Józef Jethon (chirurg-plastyk[2], uczeń prof. Michała Kraussa), z którym ma córkę Martę Jethon (neurolog). Duża część jej rodziny jest, podobnie jak ona, związana z dziennikarstwem: brat Leszek Myczka (Radio Opole i TVP Opole), siostry: Jolanta Pędziwiatr (PAP, Gazeta Poznańska, Panorama Polskich Miast) i Irena Myczka-Weber (radiowa „Dwójka”) wraz z mężem, nieżyjącym już krytykiem muzycznym, Janem Weberem.

• W 2003 roku została odznaczona przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi. • 27 września 2011 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski[3] za wybitne zasługi dla Polskiego Radia została odznaczona przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[3], dekoracja odbyła się 4 listopada 2011[4]. • 26 kwietnia 2012 roku, otrzymała nagrodę „Manager Award 2012”, za „skuteczne i kreatywne zarządzanie Trójką, łączące realizację celów programowych i biznesowych”, przyznawaną przez magazyn „Manager MBA”[5]. • 22 lutego 2013 roku została laureatką biznesowej nagrody „Kod Sukcesu” – nagroda biznesowa przyznawana przez tygodnik Wprost za niekonwencjonalne, umiejętne i efektywne zarządzanie radiową Trójką na trudnym i niesprzyjającym rynku mediów. • 2013 - Honorowa Odznaka Polskiego Radia przyznawana za szczególny wkład w rozwój radiofonii publicznej, za pasję, talent i profesjonalne zaangażowanie. • 2014 Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Pani Magdo, pani pierwszej to powiem, Warszawa, Wydawnictwo Do, 2002
  • Pani Magdo, pani pierwszej to powiem ciąg dalszy..., Warszawa, Lamba, 2004.

Przypisy

  1. Jethon znów pokieruje Trójką.
  2. Józef Jethon w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]