Maria Damanaki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maria Damanaki

Maria Damanaki, gr. Μαρία Δαμανάκη (ur. 18 października 1952 w Ajos Nikolaos na Krecie) – grecka polityk (PASOK), od lutego 2010 komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa w Komisji Europejskiej José Barroso.

Ma wykształcenie techniczne, studiowała inżynierię chemiczną. Polityką zajmuje się od młodości, poczynając od Związku Młodzieży Komunistycznej. Od 1977 do 1993 nieprzerwanie deputowana do greckiego parlamentu, początkowo z ramienia Partii Komunistycznej, a następnie nowej skrajnie lewicowej partii Synaspismós. W momencie pierwszego wyboru, w wieku 25 lat była najmłodszym deputowanym greckiego parlamentu w historii. W 1989 została mianowana przewodniczącą partii Synaspismós, stała się tym samym pierwszą kobietą w Grecji na takim stanowisku. W 2003 została ponownie wybrana do parlamentu, tym razem z innej partii – PASOK, w której była odpowiedzialna za edukację, sprawy socjalne i kulturę.

W listopadzie 2009 ogłoszono, że w nowej Komisji Europejskiej ma objąć stanowisko komisarza ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa[1]. Urzędowanie rozpoczęła w lutym 2010, po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski.

Maria Damanaki jest rozwiedziona, ma trójkę dzieci.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]