Cecilia Malmström

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Cecilia Malmström
Cecilia Malmström 2.jpg
Data i miejsce urodzenia 15 maja 1968
Sztokholm
Minister ds. europejskich Szwecji
Przynależność polityczna Ludowa Partia Liberałów
Okres urzędowania od 2006
do 2010
Następca Birgitta Ohlsson
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Anna Cecilia Malmström (ur. 15 maja 1968 w Sztokholmie) – szwedzka polityk, działaczka Ludowej Partii Liberałów, minister ds. europejskich, była posłanka do Parlamentu Europejskiego, komisarz europejski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kształciła się w zakresie literatury na Sorbonie, następnie studiowała na Uniwersytecie w Göteborgu. Na tej uczelni uzyskała także stopień doktora politologii. Od 1986 do 1989 pracowała jako tłumaczka, później była pielęgniarką i nauczycielką w szkole dla dorosłych. Od 1994 do 1999 wykładała na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu w Göteborgu. W okresie 1998–2001 zasiadała w radzie regionu Västra Götaland.

W 1999 i 2004 z listy partii liberalnej uzyskiwała mandat posłanki do Parlamentu Europejskiego. W 2001 weszła w skład władz wykonawczych tego ugrupowania. W europarlamencie pracowała m.in. w Komisji ds. Konstytucyjnych oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

W 2006 zrezygnowała z zasiadania w PE w związku z objęciem urzędu ministra ds. Unii Europejskiej w rządzie Fredrika Reinfeldta. W 2009 ogłoszono, iż w nowej Komisji Europejskiej José Manuela Barroso obejmie funkcję komisarza ds. spraw wewnętrznych. Urzędowanie rozpoczęła w lutym 2010 po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski. W 2014 została ponownie zgłoszona przez rząd Szwecji jako kandydatka na komisarza w nowej Komisji Europejskiej. Jej przewodniczący Jean-Claude Juncker 10 września tego samego roku zapowiedział powierzenie Cecilii Malmström stanowiska komisarza ds. handlu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]