Maria Dorota Radziwiłłowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maria Dorota de Castellane
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

19 lutego 1840
Rochette

Data i miejsce śmierci

10 lipca 1915
Kleinitz

Ojciec

Henryk de Castellane

Matka

Paulina de Talleyrand

Mąż

Antoni Wilhelm Radziwiłł

Dzieci

Jerzy Fryderyk Radziwiłł Stanisław Wilhelm Radziwiłł Elżbieta Matylda Radziwiłł Helena Augusta Radziwiłł

Odznaczenia
Order Teresy (Bawaria) Order Luizy (Prusy)
Księżna Maria Radziwiłł około 1890 roku
Pałac w Klenicy
Szpital św. Doroty w Żaganiu

Maria Dorota de Castellane (ur. 19 lutego 1840 w Rochette, zm. 10 lipca 1915 w Klenicy) – markiza, ordynatowa Nieświeża, autorka licznych wspomnień.

Była córką Henryka de Castellane(inne języki) i Pauliny de Talleyrand-Périgord(inne języki)[1], żoną Antoniego Wilhelma Radziwiłła oraz matką Stanisława Wilhelma i Jerzego Fryderyka.

Po siedmiu latach wychowania się na dworze paryskim, przyjechała do Żagania, gdzie pod dobrą opieką babki Doroty de Talleyrand-Perigord, księżnej żagańskiej i kurlandzkiej, otrzymała niezwykle staranną edukację, pogłębioną jeszcze własnym zamiłowaniem do muzyki i malarstwa.

W Żaganiu Maria wyrosła na smukłą szatynkę o żywym temperamencie. W tym samym duchu wychowała też później swojego syna, Stanisława Wilhelma Radziwiłła, który był adiutantem Józefa Piłsudskiego.

Księżna Maria wyszła za mąż za Antoniego Radziwiłła nie tylko z porywu serca, co za namową babki, księżnej de Dino. Panna młoda liczyła lat 17, a pan młody 24. Ślub odbył się 3 października 1857 roku w żagańskim kościele pw. Wniebowzięcia NMP z udziałem Franciszka Liszta, który na organach zagrał młodej parze Veni Creator Spiritus.

Księżna wielokrotnie odwiedzała węgierskiego kompozytora w Weimarze, również gościła go w Berlinie i Dreźnie, gdzie prowadziła znane w intelektualnych kręgach salony literacko-polityczne. Prowadziła również działalność charytatywną, ufundowała bogato zdobiony ornat dla szpitala św. Doroty w Żaganiu prowadzonego przez siostry zakonne św. Karola Boromeusza z Trier.

Maria Radziwiłł otrzymała od babki dobra klenickie koło Zielonej Góry. Gdy mąż przebywał u boku cesarza Niemiec Wilhelma I, ona mieszkała w pałacu myśliwskim, gościła tam wiele znakomitości ówczesnej Europy, a po śmierci męża w roku 1904 zamieszkała na stałe. Przygotowywała do druku pamiętniki swojej babki pt. Duchesse de Dino. Chronique de 1831-1862, publiee par la Princesse Radziwille nee Castellane, które zostały wydane w czternastu[potrzebny przypis] tomach w latach 1909–1911.

W 1875 roku zainicjowała prace mające na celu przywrócenie zamku w Nieświeżu do stanu sprzed 1812 roku. Park o powierzchni 100 ha, przekształciła w park krajobrazowy wzorując się na parku pałacowym w Żaganiu, który był zaprojektowany przez Książęcego Inspektora Ogrodów i Parków, Oskara Teicherta.

Maria urodziła dwóch synów: starszy Jerzy Fryderyk otrzymał Nieśwież, a Stanisławowi Wilhelmowi matka przekazała dobra klenickie. W roku 1906 ożenił się on z Dolores Konstancją Joanną Marią z Radziwiłłów linii szydłowiecko-połanieckiej.

Księżna Maria Dorota Radziwiłł zmarła 10 lipca 1915 roku w Klenicy[2], jej szczątki zostały przywiezione do Nieświeża i spoczęły w mauzoleum rodziny Radziwiłłów w podziemiach kościoła pw. Bożego Ciała.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane biograficzne. [dostęp 2013-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-04)].
  2. Data w nekrologu 9 lipca

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]