Maria Niklińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maria Niklińska
Maria Niklińska
Data i miejsce urodzenia 28 grudnia 1983
Warszawa
Zawód aktorka

Maria Niklińska (ur. 28 grudnia 1983 w Warszawie) – polska aktorka, córka dziennikarki Jolanty Fajkowskiej[1].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Przez osiem lat prowadziła program TVP 5-10-15. W 2002 ukończyła LXVII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie, a w 2006 - Warszawską Akademię Teatralną. Studiowała też w Circle in the Square Theatre School w Nowym Jorku.

Jej debiut aktorski to rola Es-toch w Tajemnicy Sagali. Występowała w serialach: Klan (jako Agata Wilczyńska, dziewczyna Daniela Rossa), Pierwsza miłość (jako Jagoda Borawska, wychowawczyni w domu dziecka), Na dobre i na złe, Kryminalni. Jej debiutem filmowym była rola Żywii w "Starej baśni" Jerzego Hoffmana. Zagrała również Tosię w filmie Ja wam pokażę!.

Grała w spektaklu Imieniny w reż. Aleksandry Koniecznej w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz spektaklu impresaryjnym Tiramisu. W spektaklu Hamlet 44 w reż. Pawła Passiniego, zrealizowanym dla uczczenia 64. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, zagrała Ofelię. W Ślubach panieńskich w reż. Jan Englerta w Teatrze Narodowym gra Anielę. W warszawskim Teatrze Ateneum występuje w spektaklu Odejścia Václava Havla w reż. Izabelli Cywińskiej. Od 14 lutego 2010 można było ją oglądać w Teatrze Kamienica w spektaklu "Pamiętnik cnotliwego rozpustnika" w reż. Emiliana Kamińskiego. W Teatrze Capitol występuje w spektaklu "Carmen, czyli sztuka na 10 telefonów komórkowych"[2].

Od 7 marca do 2 maja 2009 występowała w V edycji show Jak oni śpiewają?. Odpadła w 9. odcinku zajmując 7. miejsce na 14 możliwych. W TVP2 razem z Maciejem Wisławskim, polskim pilotem rajdowym, prowadzi program Łagodna na drodze, poświęcony motoryzacji i bezpieczeństwu na drogach. Od 5 września 2010 brała udział w XII edycji Tańca z Gwiazdami, jej partnerem był Tomasz Barański. Para odpadła w 9 odcinku 31. października 2010 roku, zajmując 6 miejsce.

Była reporterką w programie "Nowsze Mazowsze", realizowanym dla TVP Warszawa.

W 2012 wzięła udział w pierwszym w Polsce turnieju tanecznym "Pro-Am"[3]. W tym samym roku zdobyła wraz z Jarosławem Witaszczykiem Brązowy Samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej za utwór „Tango rozbitych sierdiec”.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]