Michał Kwieciński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michał Kwieciński
Data i miejsce urodzenia 1 maja 1951
Polska Warszawa
Zawód producent filmowy
reżyser
Lata aktywności od 1997

Michał Kwieciński (ur. 1 maja 1951 w Warszawie) – polski scenarzysta, reżyser, producent filmowy.

Absolwent Wydziału Reżyserii i Dramatu w PWST im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W 1986 roku zadebiutował w przedstawieniu "Branzilla" H. Manna (wyreżyserował je dla Teatru Telewizji). Jest pomysłodawcą i założycielem Akson Studio i Tilsa, czyli firm, które specjalizują się w produkcjach filmowych i telewizyjnych. W 2001 roku utworzył wspólnie z Januszem Morgensternem Arka Film, spółkę zawiązaną na rzecz projektu ekranizacji super produkcji w reżyserii Andrzeja Wajdy Zemsta.

Michał Kwieciński zajmował się realizacją różnorodnych projektów od pełnometrażowych, kinowych filmów fabularnych, po seriale dokumentalne, spektakle teatru telewizji, programy rozrywkowe i programy edukacyjne.

Do tej pory powstało 147 sztuk (dramaty, adaptacje, realizacje plenerowe i studyjne), których producentem i reżyserem jest Michał Kwieciński. Współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Barbarą Sass, Leszkiem Wosiewiczem, Filipem Zylberem, Teresa Kotlarczyk, Izabellą Cywińską.

W 1998 roku został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za reżyserię spektaklu "Krawiec" S. Mrożka. Rok później otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł w kategorii najlepszego producenta.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Scenariusz[edytuj | edytuj kod]

Reżyseria[edytuj | edytuj kod]

Producent[edytuj | edytuj kod]

Producent wykonawczy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]