Maszków (województwo małopolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maszków
Budynek dawnej szkoły
Budynek dawnej szkoły
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat krakowski
Gmina Iwanowice
Strefa numeracyjna (+48) 12
Kod pocztowy 32-095
Tablice rejestracyjne KRA
SIMC 0320584
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Maszków
Maszków
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Maszków
Maszków
Ziemia 50°11′46,4640″N 19°58′48,3600″E/50,196240 19,980100

Maszkówwieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Iwanowice.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.

We wsi krzyż przydrożny z rzeźbami, pochodzący z XIX w. Wieś słynie z gospodarstwa ekologicznego, którego właściciel jest prezesem Małopolskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Ekologicznego „Natura”. Maszków ma wysoko rozwiniętą kulturę ludową. Jako jedyna wieś na terenie gminy posiada dwie kapele ludowe, zespół śpiewaczy oraz grupę kolędniczą Herody.

W centralnej części wsi, zlokalizowany jest budynek dawnej szkoły podstawowej. Obecnie mieści się tam wiejski ośrodek zdrowia. Na frontowej ścianie budynku umieszczona jest tablica pamiątkowa ku czci pomordowanych przez Hitlerowców: Feliksa Harmaja, Jana Harmaja, Tadeusza Kopcia, Franciszka Madeja – mieszkańców gminy Iwanowice. Osoby te zostały zamordowane w katowni gestapo w Krakowie przy ulicy Pomorskiej 2, dnia 11 września 1944 roku. Tablica została umieszczona w 41. rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem.

Tablica upamiętniająca pomordowanych
Przydrożny drewniany krzyż w Maszkowie
Przełom rzeki Dłubni w Maszkowie

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Wieś Maszków znajduje się na terenie przełomu rzeki Dłubni, która przepięknie wpisuje się otaczający ją krajobraz. Pionowe wapienne ściany ciągnące się przez kilkaset metrów przypominają, że wkraczamy na teren jury. Rzeka ta w jej centralnym odcinku stanowi, granicę między Wyżyną Miechowską a Jurą Krakowsko-Częstochowską. W bezpośrednim sąsiedztwie Maszkowa położona jest wieś Damice, gdzie przy rzece Dłubnia zlokalizowane jest stanowisko archeologiczne, można zobaczyć ślady wałów grodziska o powierzchni 6 ha, datowanego na druga połowę VII-X wieku, jednego z większych wczesnośredniowiecznych grodzisk małopolskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • M. Kornecki, 1993: Sztuka sakralna. Natura i kultura w krajobrazie Jury. Wydawnictwo Zarządu Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych.

Zobacz też: Maszków, Maszkowo