Milo Kurtis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Duży Bartek (dyskusja | edycje) o 21:02, 29 kwi 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Milo Kurtis
Ilustracja
Milo Kurtis
Imię i nazwisko

Dimitrios Kourtis

Data i miejsce urodzenia

5 sierpnia 1951
Zgorzelec

Pochodzenie

Grecja

Gatunki

Rock, Folk, Muzyka etniczna, Free jazz

Zawód

muzyk, perkusista, multiinstrumentalista

Zespoły
Grupa w Składzie, Izrael, Deuter, Voo Voo, Drum Freaks
Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Strona internetowa

Milo Kurtis, właśc. Dimitrios Kourtis (ur. 5 sierpnia 1951 w Zgorzelcu) – polski multiinstrumentalista pochodzenia greckiego, grający na wszelkiego rodzaju instrumentach etnicznych, pochodzących z różnych stron świata. Syn uchodźców politycznych z Grecji.

Życiorys

Przygodę z muzyką rozpoczął od występów z Grupą w Składzie na początku lat siedemdziesiątych, grając w niej tak zwaną muzykę intuicyjną, eksperymentalną, z którą wystąpił na Warszawskiej Jesieni. W 1972 roku wspólnie z gitarzystą Wojtkiem Waglewskim założył zespół Ya-Sou, odwołujący się do muzyki etnicznej i folkowej. Od 1975 roku po odejściu Marka Jackowskiego rozpoczął występy w grupie Osjan. W 1975 roku razem z Markiem Jackowskim założył Maanam. Równolegle przez półtora roku grał z Osjanem i z Maanamem. Brał udział w powstawaniu zespołu Izrael, grającego muzykę reggae, występował w funkowej grupie Zgoda, następnie w zespole Deuter oraz Voo Voo. Wielokrotnie występował z Tomaszem Stańką. W Stanach Zjednoczonych mieszkał najpierw w Nowym Jorku, później w Berkeley w Kalifornii. Występował tam w bardzo różnych zespołach grających muzykę od rocka, folku, muzyki etnicznej do free jazzu. Po trwającej 11 lat nieobecności wrócił do Polski i w grudniu 1996 roku zorganizował koncert poświęcony pamięci Dona Cherry’ego. W tym czasie reaktywowała się grupa Osjan, ale obecnie największą jego pasją jest grupa Drum Freaks, do której zaprasza oprócz polskich muzyków instrumentalistów z Ameryki, Afryki i Grecji (Boba Stewarta, Wallisa BuchananaJamiroquai, Diamandis Mastrogianakis, Jorge Mascimento i innych). Od stycznia 2010 roku współpracuje z Radiem Wnet.

W 1996 roku opiekował się sparaliżowanym Markiem O’Brienem podczas zdjęć do filmu dokumentalnego Breathing Lessons[1].

Deklaruje, że jest ateistą[2].

Odznaczenia

Przypisy

  1. Milo Kurtis wymieniony w sekcji „Thanks”.
  2. wywiad udzielony dla Radia TOK FM 11 lipca 2015
  3. IV Festiwal Greków Polskich – muzycy odznaczeni medalami „Gloria Artis”. mkidn.gov.pl, 2017-10-17. [dostęp 2017-10-30].

Bibliografia

Linki zewnętrzne