Mimela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mimela
Kirby, 1825
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

poświętnikowate

Podrodzina

rutelowate

Plemię

Anomalini

Podplemię

Anomalina

Rodzaj

Mimela

Mimela junii
Mimela splendens

Mimela – rodzaj chrząszcza z rodziny poświętnikowatych, podrodziny rutelowatych i plemienia Anomalini.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj ten został wprowadzony przez Williama Kirby'ego w 1825 roku. Jego gatunkiem typowym ustanowiono Mimela chinensis[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Kształt ciała różny, ogólnie raczej szerokojajowaty, czasem kulisty. Głowa zwykle raczej szeroka z krótkim nadustkiem, czułkami złożonymi z dziewięciu członów, raczej krótką i szeroką bródką, która z przodu podzielona jest na dwa nieco zaokrąglone płaty. Na szczękach pięć silnych, równoległych zębów ułożonych w trzy pierścienie. Silnie zaokrąglone żuwaczki dzielą się z przodu na dwa tępe płatki. Odnóża umiarkowanie krótkie; przednie o goleniach opatrzonych jednym lub dwoma zębami; środkowe i przednie o większym pazurku z przedziałkiem. Główną cechą charakterystyczną rodzaju jest wyrostek przedpiersia. Za przednimi biodrami wyrostek ten wyniesiony jest do ich poziomu i kanciasto wyciągnięty ku przodowi, osiągając ich linię styku tak, że wygląda na wstawiony między nimi. Śródpiersie wyciągnięte w wyrostek lub nie. Rodzaj podobny do rodzaju Anomala (listnik)[1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcze głównie orientalne, zamieszkujące Azję od Indii, Nepalu i Tybet na północnym zachodzie po Jawę, Borneo i Sumatrę na południowym wschodzie, ale znanych jest kilka gatunków palearktycznych czy afrotropikalnych[2][1].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Do rodzaju tego należy co najmniej 191 opisanych gatunków[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c G. J. Arrow: Coleoptera, Lamellicornia. Vol. 2. London: 1917 (reprint 2013), seria: Forgotten Books.
  2. a b Paul Schoolmasters: Mimela. [w:] World Scarabaeidae Database (Catalogue of Life: 22nd December 2014) [on-line]. [dostęp 2015-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-28)].